Teprve nedávno jsme zaznamenali zprávy o tom, že se v rýži může nacházet plast. Dnes přišla na řadu i mořská sůl. Mořská sůl je zdravá, získává se odpařováním mořské vody a má v sobě velké množství minerálů, které jsou pro naše tělo prospěšné.
Je však třeba podívat se na problém reálnými očima. Oceány jsou plné plastů a nečistot a také látek, které jsou vypouštěny přímo do vod. V oceánech se odhadem nachází 8 až 20 milionů tun plastového odpadu! A to je jen plastový problém. Až 80 % znečištění pochází z pozemských vod, které se vlévají do oceánů. I proto se objevily obavy z toho, že mořská sůl při procesu krystalizace může obsahovat části plastů nebo jiných znečišťujících látek.
[hana-code-insert name=’google‘ /]
Výzkumná skupina vědců z Malajsie zveřejnila článek, v němž zveřejnila, že v některých šaržích mořské soli se mikro-částice plastového odpadu skutečně nacházeli. Tato sůl se prodává po celém světě.
Plast se v atmosféře rozkládá déle než 500 let! Vědci analyzovali 17 značek, které vyrábějí a produkují mořskou sůl, které pocházely z 8 různých zemí. Plast byl zjištěn ve všech kromě jednoho vzorku. To je alarmující číslo. Nejčastějšími složkami, které byly nalezeny jsou polypropylen a polyethylen.
Takový obsah látek neznamená sice významné zdravotní riziko pro člověka, ale následky může mít a hlavně je to varování, abychom byli ostražití. Stejný osud mohou mít i jiné potraviny a to hlavně mořské řasy a ryby.