V Anglii nabízí £200 za dobrovolné utracení psa. Zákaz chovu bull plemen! Co si o tom myslíte Vy?

Před nedávnem došlo v Anglii k zakázání chovu psů plemene American Bully XL, a to z důvodu zvyšujícího se počtu útoků těchto psů na lidi. Tento krok vyvolal rozporuplné reakce mezi chovateli a ochránci zvířat. Vláda dokonce nabídla majitelům odměnu 200 liber, pokud dobrovolně přivedou svého psa na utracení. Tato situace vyvolává obavy i mezi českými chovateli, zda se podobné zákazy neobjeví i u nás.

Reklama

Zákaz plemene American Bully XL v Anglii

Ve Velké Británii došlo k zákazu chovu a držení plemene American Bully XL. Toto rozhodnutí přišlo jako reakce na rostoucí počet útoků těchto psů na lidi. Vláda dokonce nabízí majitelům odměnu 200 liber, pokud se dobrovolně rozhodnou přivést svého psa na utracení. Tento zákaz vyvolal rozporuplné reakce mezi chovateli, ochránci zvířat a veřejností obecně.

Plemeno American Bully XL

Plemeno American Bully XL je známé svou vrozenou láskou a náklonností k dětem a lidem obecně. Jsou to přátelští psi, kteří milují pozornost a mazlení. Mají velkou sílu a energii, avšak jejich povaha je obecně přátelská a mírumilovná. Je důležité si uvědomit, že agresivní chování psa závisí na jeho výchově a prostředí, ve kterém žije.

Zákaz a jeho důsledky

Zákaz chovu a držení plemene American Bully XL v Anglii má vážné důsledky pro chovatele i samotné psy. Majitelé těchto psů se setkávají s obtížemi v souvislosti se zákazem a mnoho z nich se rozhoduje opustit zemi nebo protestovat proti tomuto rozhodnutí. Místní média plní zprávy o násilně odebraných psech a utýrání zakázaných plemen.

Reklama

Obavy českých chovatelů

Čeští chovatelé plemene American Bully XL sledují situaci v Anglii s obavami. Existuje obava, že se podobné zákazy objeví i v Česku. Chovatelé se obávají, že se jim bude omezovat možnost chovu a držení tohoto plemene, které mají rádi a se kterým mají dlouhodobou zkušenost.

Odpověď české chovatelky

Lenka Martens Zachová, česká chovatelka plemene American Bully XL, vyjádřila svůj názor na zákaz tohoto plemene v Anglii. Podle ní zákaz určitých plemen psů nepřináší žádné řešení, protože nejde o první plemeno, které by bylo zakázáno. Statistiky napadených lidí se od zavedení zákazu nezměnily. Chovatelé upozorňují na to, že problém spočívá v nedostatečné výchově a socializaci psů, bez ohledu na jejich plemeno.

Alternativní řešení

Namísto zákazu konkrétních plemen psů by se mohla zvážit povinnost majitelů prokázat své duševní a fyzické schopnosti pečovat o daného psa. Důležitá je i osvěta odborné i laické veřejnosti o správné výchově a výběru vhodného psa. Zdraví a povaha psa by měly být důležitými kritérii při výběru chovných jedinců.

Reklama