Černý kašel, známý také jako pertusis, se stává stále větším problémem v České republice. Tato infekční choroba postihuje především děti a dospívající, ale nyní se objevují i případy u dospělých. Nedávno byla zaznamenána první oběť černého kašle v Česku, což je varovný signál pro veřejné zdraví. Počet nakažených rychle roste a lékaři se snaží najít způsoby, jak toto šíření zastavit.
Co je černý kašel?
Černý kašel je bakteriální infekční onemocnění, které postihuje horní dýchací cesty. Jeho hlavním příznakem jsou záchvaty kašle, které jsou velmi silné a vyčerpávající. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, protože jejich imunitní systém není ještě plně vyvinutý. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí, kdy se bakterie šíří ve vzduchu během kašle, kýchání nebo mluvení.
První oběť v Česku
Černý kašel si letos vybral svou první oběť v Česku. Podle informací poskytnutých Českou tiskovou kanceláří (ČTK) se jednalo o pacienta ve věku 55-64 let. Tento případ je alarmující a naznačuje, že černý kašel není pouze dětskou nemocí.
Rychlý nárůst počtu nakažených
Lékaři se obávají rychlého nárůstu počtu nakažených černým kašlem. Pouze od začátku roku diagnostikovali 827 nových případů nemoci. Tento nárůst je znepokojující a vyvolává obavy o veřejné zdraví.
Situace v jednotlivých krajích
Podle serveru Novinky je nejhorší situace v Jihočeském kraji, kde se vyskytuje největší počet nakažených černým kašlem. Následují Středočeský kraj, Pardubický kraj a Vysočina. I když je počet nakažených vysoký, v nemocnicích končí pouze zlomek těchto případů. V období 1984 až 2004 nebylo v Česku zaznamenáno žádné úmrtí v důsledku této nemoci. Od roku 2004 však lékaři evidují čtyři úmrtí neočkovaných kojenců a v roce 2014 zemřel senior.
Důležitost očkování
Vakcinologové apelují na lidi, aby se nechali očkovat proti černému kašli. Očkování je nejúčinnější způsob, jak se chránit před touto nemocí. Zejména těhotné ženy by se měly přeočkovat, protože mohou předat protilátky svému nenarozenému dítěti. Rovněž rodiče malých dětí by měli zkontrolovat, zda jejich potomci dostali všechny potřebné dávky očkování proti černému kašli, záškrtu, tetanu a dětské obrně.
Souvislosti s pandemií Covid-19
Lékaři se domnívají, že nárůst počtu nakažených černým kašlem může být spojený s oslabenou imunitou populace po pandemii Covid-19. Mnoho lidí snížilo svou imunitu během pandemie kvůli různým faktorům, jako je stres, nedostatek pohybu a nezdravá strava. To zvyšuje jejich náchylnost k různým infekčním chorobám, včetně černého kašle.
Další infekční choroby
Nejen černý kašel, ale i další infekční choroby začínají v Česku získávat na síle. Například svrab, salmonela a další respirační infekce se stávají stále častějšími. Lékaři řeší nárůst počtu případů těchto nemocí a snaží se najít způsoby, jak je omezit.