V Moravském krasu na Blanensku se odehrála další tragická událost. Už dva muži zde za poslední týden spáchali sebevraždu, přičemž jeden z nich si před skokem do propasti ještě prostřelil hlavu. Tato tragédie vyvolala vlnu zděšení.
První oběť
V noci ze čtvrtka na pátek došlo k prvnímu neštěstí. Těsně před skokem z Horního můstku se zde zastřelil muž, který byl dozorcem ve věznici v Kuřimi na Brněnsku. Podle informací zpravodajské stanice CNN Prima News se jednalo o sebevraždu. Jeho tělo bylo objeveno pracovníky správy jeskyní a museli ho vytáhnout hasiči.
„Podle dosavadního vyšetřování nevyplývá, že by se na jeho smrti podílela další osoba.“ – uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
Druhá oběť
Tragédie však nekončí pouze jedním úmrtím. Hned v pondělí ráno se průvodci v této lokalitě setkali s dalším smutným nálezem. Na stejném místě bylo nalezeno tělo dalšího muže. Hasiči ho vyprostili ze dna Macochy, stejně jako v případě první oběti.
„Oba případy jsou předmětem vyšetřování blanenských kriminalistů, kteří je pravděpodobně uzavřou jako sebevraždy.“ – uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
Historie neštěstí v Macoše
Propast Macocha je již dlouhodobě místem, kde dobrovolně lidé ukončují své životy. Její hloubka čítá 138,4 metrů. První dokumentovaný sestup na dno propasti se uskutečnil v roce 1723, kdy se mnich minoritského kláštera v Brně Lazar Schopper nechal spustit na laně. Od té doby se zde konala celá řada dalších výzkumů a expedic.
Zabezpečení propasti
Otázka bezpečnosti a zabezpečení propasti Macocha je dlouhodobě diskutovanou problematikou. Jeskyňáři, ochránci přírody a místní starosta se shodují, že je nereálné propast zabezpečit a zabránit sebevraždám.
„Propast je obrovská a technicky není možné ji zabezpečit. Každý, kdo je rozhodnutý skočit, by bezpečnostní opatření obešel.“ – tvrdí jeskyňáři.
Prevence a pomoc
Namísto zaměření na zabezpečení propasti se místní autority soustředí na prevenci a pomoc lidem, kteří se rozhodnou ukončit svůj život. Zároveň si uvědomují, že medializace těchto tragédií může negativně ovlivnit provoz Punkevních jeskyní, které jsou jednou z hlavních turistických atrakcí této oblasti.
„Spíše bychom se měli zaměřit na prevenci a poskytování pomoci lidem v zoufalé situaci, než zabezpečovat jednotlivá místa.“ – říká vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Reakce veřejnosti
Tato tragédie opět přitáhla pozornost veřejnosti a vyvolala mnoho diskuzí. Lidé vyjadřují smutek a soucit s rodinami obětí a zároveň se zamýšlejí nad možnostmi prevence a zlepšení situace v této lokalitě. Jejich názory se však různí, a proto je nezbytné vést otevřenou debatu o této závažné problematice.
Nejhorší tragédie
Jeden z nejtragičtějších incidentů se odehrál loni na začátku léta. Asi třicetiletá žena z Olomoucka skočila do propasti spolu se svými dvěma malými dcerami. U Horního můstku pak zůstal jen opuštěný kočárek, který připomínal tuto velkou tragédii. Skoro každý v republice si tehdy kladl stejnou otázku: Proč to žena udělala? Proč si sebou vzala i své dvě nevinné děti?
Zdroj: Blanensky.denik.cz