Eva Holubová, jedna z nejznámějších českých hereček, nedávno poodhalila temné vzpomínky svého otce na závěrečné dny druhé světové války v Praze. Její otec, tehdy mladý muž, byl přímým svědkem krutých událostí, které se odehrávaly v ulicích hlavního města. Tyto mrazivé zážitky zanechaly hlubokou stopu v jeho paměti a Holubová se nyní rozhodla podělit se s veřejností o otcovo vzrušující vyprávění.
Otec Holubové: Svědek Pražského povstání
Otci Evy Holubové bylo v době konce války pouhých 25 let. Jak sama herečka podotýká, její otec prošel téměř celým 20. stoletím a jeho život rozhodně nebyl nudný. Během válečných let se osobně zúčastnil Pražského povstání, za což byl později i vyznamenán. Boje zuřily v okolí stanice metra Pražského povstání, v ulicích Za Zelenou liškou a přilehlých oblastech.
„Boje probíhaly v okolí stanice metra Pražského povstání, v ulicích Za Zelenou liškou a jí přilehlých. A byly kruté na obou stranách. My jsme v této části Prahy bydleli, do ZDŠ Za Zelenou liškou, kde byla kasárna SS, jsem devět let chodila do školy, v květnu jsme stávali u pomníčku padlých. A že jich bylo. Probíhaly zde totiž masakry na civilním obyvatelstvu, které se ukrývalo ve sklepích.„
Předstírání smrti jako cesta k záchraně
Podle otcova svědectví, se někteří lidé snažili zachránit tím, že pod hromadou mrtvých těl předstírali, že již nežijí. Tito „mrtví“ pak docházeli do Holubové školní budovy, kde otec Evy Holubové vyprávěl o hrůzách, jichž byl svědkem.
„Někteří se zachránili, když pod hromadou mrtvých předstírali, že nežijí…Ti k nám do školy chodili na besedy. Jednou tam byl i můj táta. Vyprávěl o těch zvěrstvech a zmínil, že má i menší trauma, neboť byl přítomen tomu, jak menší dav lynčoval těhotnou Němku.„
Lynč těhotné Němky
Jedním z nejděsivějších zážitků, které otec Evy Holubové popisoval, byl případ lynče těhotné německé ženy. Holubové otec a jeho kamarád, voják Hájek, se snažili ženě pomoci, ale přišli bohužel příliš pozdě. Rozzuřený dav byl neúprosný.
„Snažili se jí s kamarádem Hájkem, což byl voják, ale během války v civilu, pomoci, ale nepodařilo se jim to. Přišli příliš pozdě a rozzuřený dav je divá saň…„
Sebevražda Německé Odstřelovačky
Další hrůzný incident, který otec Holubové popisoval, se týkal německé ženy, která se ukrývala v bytě po odvezené židovské rodině. Když začala střílet na lidi z okna, vtrhli do jejího bytu, kde našli velmi upravenou dámu a bustu Beethovena na pianu. Žena pak použila jednu kulku pro sebe.
„Do toho jiná Němka, starší žena, začala střílet z okna. Nevěděli, kdo je odstřelovačka. Vnikli do bytu. Tam velmi upravená dáma, klavír, na něm busta Beethovena. Odstřelovačka použila jednu kulku pro sebe.“
Motivy a pozadí střelby
Holubová se v souvislosti s touto událostí zamýšlí nad možnými motivy a pozadím střelby. Zda žena bránila těhotnou krajanku, nebo se mstila, není jasné. Obývala totiž byt po židovské rodině, která byla deportována do koncentračního tábora.
„Proč střílela po lidech? Bránila tu těhotnou krajanku, mstila se? Nikde ani náznak sympatií k nacistům. Nicméně obývala byt po židovské rodině, která byla odvezena do koncentračního tábora… Nikdo z nich se už nevrátil.„
Vzpomínky na civilní oběti války
Holubová uzavřela své vyprávění zapálením svíčky na památku všech civilních obětí války. Její slova hluboce zasáhla nejen její četné sledující na sociálních sítích, ale i kolegy z umělecké branže.
„Nikdo z nich se už nevrátil,“ uzavřela Holubová své smutné vyprávění a zapálila svíčku „na památku civilním obětem jakékoliv války„.
Dopad otcových vzpomínek na Holubovou
Slova Evy Holubové o otcových zážitcích z konce války rezonovala u mnoha lidí. Herec Pavel Liška například přirovnal otce Holubové k americkému herci Seanu Pennovi, díky jeho výrazné vizáži. Holubová tak prostřednictvím svého vyprávění přiblížila veřejnosti hrůzy, kterým její otec musel čelit v závěrečných dnech druhé světové války v Praze.
Zdroj: Blesk.cz