Bezpečnost na silnicích je v dnešní době otázkou, kterou nelze brát na lehkou váhu. Stále více řidičů ignoruje základní pravidla a předpisy, což zvyšuje riziko nehod a ohrožuje všechny účastníky silničního provozu. V tomto článku se zaměříme na 5 zásadních pravidel, která mnozí řidiči často opomíjejí nebo dokonce vědomě porušují, ačkoliv jejich nedodržování může mít vážné následky.
1. Použití směrových ukazatelů i na hlavní silnici
Mnozí řidiči se mylně domnívají, že při jízdě po hlavní silnici není nutné používat směrové ukazatele. Opak je však pravdou. I když pokračujete po hlavní komunikaci, je důležité včas dát ostatním účastníkům provozu najevo, že chystáte změnu směru jízdy. Toto pravidlo platí i v případech, kdy hlavní silnice mění svůj směr.
Ignorování této povinnosti nejen že zvyšuje riziko kolize, ale může vám také přinést finanční postih v podobě pokuty. Policie ČR ve svém videu na Facebooku zdůrazňuje, že „Porušením tohoto ustanovení nejen riskujete sankci, která Vám může být za toto jednání uložena, ale také riskujete kolizi s ostatními účastníky silničního provozu.„
2. Přednost autobusů při vyjíždění ze zastávky
Další častou chybou řidičů je neposkytnutí přednosti autobusům při vyjíždění ze zastávky nebo zastávkového pruhu. Zákon v této věci hovoří jasně – řidiči jsou povinní snížit rychlost, případně zastavit, a umožnit vozidlům pravidelné veřejné dopravy osob v obci vyjet ze zastávky. Samozřejmě za předpokladu, že tím neohrozí ostatní řidiče jedoucí ve stejném směru.
Pokud tedy příště uvidíte autobus s rozsvíceným směrovým ukazatelem, vydávající se ze zastávky, nezapomeňte mu dát přednost.
3. Pravidla pro pěší, obytné a školní zóny
V těchto specifických zónách platí pro řidiče odlišná pravidla, která je nutné znát a dodržovat. Chodci mají v pěší, obytné a školní zóně právo využívat celou šířku komunikace, včetně her dětí na cestě.
Pro řidiče pak platí omezení rychlosti na maximálně 20 km/h. V obytné a pěší zóně navíc existuje zpravidla zákaz stání vozidel, pokud dopravní značka neurčuje jinak. Je tedy na řidičích, aby v těchto zónách jezdili obezřetně a ohleduplně vůči ostatním účastníkům provozu.
4. Chování při oranžovém signálu na semaforu
Mnozí řidiči mají tendenci ignorovat oranžové světlo na semaforu a projedou křižovatku, ačkoliv by měli zastavit. Zákon však jasně stanoví, že „řidič musí zastavit před křižovatkou, přičemž pokud je při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že nemůže zastavit bezpečně, smí pokračovat v jízdě“.
Ignorování této povinnosti a riskantní průjezd na oranžovou či dokonce červenou značně zvyšuje pravděpodobnost nehody. Je proto nezbytné, aby si řidiči toto pravidlo osvojili a chovali se zodpovědně při přejíždění křižovatek.
5. Povinné „zipování“ při sbíhání pruhů
Další významnou změnou v dopravních předpisech, kterou mnozí řidiči neznají nebo nerespektují, je povinnost „zipování“ při sbíhání pruhů. Od roku 2020 platí, že při souběžné jízdě před překážkou nebo při sbíhání pruhů musí řidiči střídat vjíždění do společného pruhu.
Dříve platilo, že řidič z levého pruhu musel dát přednost řidiči v pravém pruhu, pokud nebylo značkou stanoveno jinak. Nyní je však povinností všech řidičů v daném úseku střídat se při vjíždění do společného pruhu, aby se předešlo zbytečným kolizím.
Znalost a dodržování těchto pěti základních pravidel silničního provozu je klíčové pro bezpečnost všech účastníků na silnicích. Ignorování či neznalost těchto předpisů může nejen přinést finanční postih, ale především zvyšuje riziko vážné dopravní nehody. Buďte proto zodpovědnými a ohleduplnými řidiči a pečlivě si tyto předpisy osvojte.