Tragický odchod Vlastimila Harapese (†77), legendární ikony Baletu Národního divadla, zanechal mnoho otázek ohledně jeho pozoruhodného dědictví. Jako jeden z nejvýraznějších tanečníků své éry, Harapes nashromáždil majetek v řádu desítek milionů korun, zahrnující nemovitosti na prestižních adresách, umělecké sbírky a rozsáhlou kolekci starých žehliček. Avšak navzdory tomuto impozantnímu jmění, Harapes neměl žádného přímého dědice.
Život a kariéra Vlastimila Harapese
Vlastimil Harapes započal svou úspěšnou taneční kariéru v Národním divadle v Praze v polovině 20. století. Jako jeden z nejvýraznějších sólistů, Harapes okouzloval diváky svým elegantním a technicky dokonalým provedením klasických baletních rolí. Jeho neuvěřitelné taneční schopnosti a charismatická osobnost mu brzy vynesly status legendární baletní ikony.
Mimo jeviště, Harapes vedl poměrně soukromý život. Jeho manželství s populární zpěvačkou Hanou Zagorovou (†75) bylo bezdětné, navzdory jejich pokusu o adopci. Tato tragická událost zjevně formovala Harapesovu pohnutou životní dráhu a jeho rozhodnutí ohledně dědictví.
Překvapivá závěť: Odhalení Harapesových plánů
Krátce po Harapesově nečekaném skonu, začaly vycházet na povrch šokující odhalení ohledně jeho pozůstalosti. Harapes ve skutečnosti pečlivě naplánoval, jak naložit se svým značným majetkem.
Podle blízké přítelkyně Zdeňky Holejšovské (74), Harapes již dávno rozhodl, že svou chalupu pod hradem Krakovec odkáže svým dvěma neteřím. Další z jeho přání bylo vrátit polovinu domu na Malé Straně Jáchymu Topolovi.
Harapes nikdy neměl vlastní děti. Během manželství s Hanou Zagorovou sice adoptovali čtyřletou dívku, ale po pouhém půl roce jí museli vrátit do rodiny. Tato bolestná zkušenost zřejmě ovlivnila Harapesovo rozhodnutí ohledně dědictví.
Umělecké sbírky a raritní žehličky
Kromě nemovitostí na lukrativních adresách vlastnil ještě rozsáhlou uměleckou sbírku, která zahrnovala díla předních českých i zahraničních umělců. Navíc byl znám jako sběratel starých žehliček, což vyústilo v jednu z nejrozsáhlejších soukromých kolekcí tohoto druhu.
Tato netradiční vášeň pro žehličky byla patrně odrazem Harapesova smyslu pro detail a preciznost, který ho proslavil jako baletního umělce. Nyní se spekuluje, zda tato unikátní kolekce bude součástí jeho odkazu, nebo zda bude rozprodaná v dražbě.
Komplikovaná pozůstalost: Otázky a nejistoty
Harapesovo nečekané úmrtí a absence přímého dědice vyvolává mnoho otázek ohledně dalšího osudu jeho rozsáhlého majetku. Ačkoliv jsou známy některé jeho přání, jako je odkaz chaloupky neteřím a domu na Malé Straně rodině Topolů, zbývá mnoho nejasností.
Bude umělecká sbírka zachovaná jako celek, nebo bude rozprodaná? Kdo bude mít právo rozhodovat o Harapesově pozůstalosti? A jak naloží s jeho finančním dědictvím v řádech desítek milionů? Tyto a mnoho dalších otázek zůstávají v tuto chvíli nezodpovězeny.
Zdroj: Ahaonline.cz