Babiš, Fridrich, Bartoš? Z majetkových přiznání poslanců vám spadne brada!

Reklama

V následujícím článku se podíváme pod pokličku majetkových přiznání českých poslanců. Od kryptoměn přes zlato až po pohledávky v miliardách a dary od manželek – letošní hlášení přináší řadu nečekaných detailů. Zjistíte, kdo si polepšil, kdo má dluhy až po uši a který zákonodárce investoval do netradičních oblastí. Přinášíme to nejzajímavější z více než dvou stovek oznámení, která poslanci museli do konce června odevzdat.

Babiš inkasoval miliony i od manželky

Andrej Babiš zůstává stálicí mezi těmi nejbohatšími poslanci. V posledním přiznání uvedl, že mu holding Agrofert za loňský rok vyplatil přes 74 milionů korun. Přesto si oproti minulým létům pohoršil – v roce 2023 šlo totiž o 111 milionů a ještě o rok dřív dokonce o 153,2 milionu. Zároveň se v jeho přiznání objevují dvě pohledávky, v nichž figuruje jako věřitel. První činí 1 719 725 189 korun, druhá pak 27 965 313 korun. Celkově se jejich hodnota zvýšila oproti loňsku o téměř 65 milionů. Z přiznání ale nelze vyčíst, o jaké konkrétní pohledávky jde. Zvláštní pozornost si zaslouží i další část přiznání, kde Babiš uvádí, že obdržel dar od své manželky. Dar od manželky Moniky, stojí v dokumentu bez dalších detailů.

Bartoš žije s hypotékou v řádu desítek milionů

Zatímco někteří poslanci se topí v miliardových částkách, jiní naopak žonglují s vysokými závazky. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve svém přiznání uvedl, že čerpá hypotéku ve výši 15 milionů korun. O jaký nemovitý majetek se konkrétně jedná, už z dokumentu nevyplývá. Přesto tento údaj znovu rozproudil debaty o tom, jak náročné je finančně zvládat život politika v hlavním městě. Bartoš přitom patří mezi ty, kteří na rozdíl od kolegů neuvádějí žádné výrazné vedlejší příjmy ani investice.

Fridrich překvapil vysokým ziskem od města

Reklama

Výraznou položkou v seznamu přiznaných příjmů zaujme také poslanec Stanislav Fridrich z hnutí ANO. Ten si za loňský rok přišel na celkem 21,45 milionu korun, a to díky dvěma splátkám od města Havířov. První činila 1,5 milionu, druhá pak rovných 19,95 milionu. Přesné důvody těchto transakcí v přiznání neuvedl, a tak není jasné, zda šlo o odměny, prodej nemovitostí, nebo jiný druh příjmu. V každém případě se jedná o druhý nejvyšší vedlejší příjem mezi všemi poslanci.

Kryptoměny a zlato opět v kurzu

Několik poslanců se i letos rozhodlo do svých přiznání zahrnout investice do kryptoměn a drahých kovů. Přestože konkrétní jména nejsou zveřejněna, z dokumentů vyplývá, že právě kryptoměny se těší čím dál větší oblibě mezi zákonodárci. Jde o důkaz, že i politici vnímají moderní investiční nástroje jako vhodné doplnění svého portfolia. Zlato se pak v přiznáních objevuje jako tradiční jistota v době inflace a ekonomické nejistoty.

Dluhy i úvěry v řádech milionů

Vedle příjmů ale poslanci přiznávají také nemalé dluhy. Nejde přitom jen o klasické hypotéky na bydlení, ale i o podnikatelské úvěry či osobní půjčky. Některé částky dosahují výše, která by běžného občana srazila na kolena. Přesto se mezi politiky najdou i tací, kteří tvrdí, že bez těchto prostředků by nebyli schopni financovat své potřeby nebo rozjet podnikání. Z jejich přiznání je patrné, že život ve vysoké politice rozhodně není bez rizik ani z hlediska financí.

Rozdíly mezi poslanci jsou propastné

Při srovnání jednotlivých oznámení je zřejmé, že majetkové rozdíly mezi poslanci jsou obrovské. Zatímco někteří disponují desítkami až stovkami milionů, jiní žijí v podnájmu a jejich roční příjmy se omezují na základní poslanecký plat. Nejde přitom vždy jen o rozdíl mezi stranami, ale často také o osobní historii a podnikatelské aktivity jednotlivých zákonodárců. V některých případech je až zarážející, jak málo majetku někteří z nich vlastní, přestože dlouhodobě působí v politice.

Přiznání nejsou bez kontroverzí

Jako každým rokem i letos vyvolala majetková přiznání řadu otázek a pochybností. Část dokumentů je natolik obecná, že nedává jasnou představu o původu peněz nebo přesné povaze příjmů. Chybí podrobnosti, názvy firem nebo konkrétní smlouvy. To dává prostor ke spekulacím i kritice ze strany veřejnosti i odborníků. Podle některých analytiků by přiznání měla být mnohem transparentnější a více kontrolovaná.

Majetková přiznání pod drobnohledem

Každoročně se opakuje situace, kdy média a veřejnost důkladně analyzují obsah poslaneckých majetkových přiznání. Letos tomu nebylo jinak. Z celkem 200 podaných oznámení server iDNES.cz vybral ty nejzajímavější a nejvýraznější případy, které poukazují nejen na výši majetku, ale i na způsob jeho nabytí. Výsledky ukazují, že i v politice se pohybují lidé s velmi různorodými osudy, schopnostmi i finanční gramotností.

Zdroj: iDNES.cz

Reklama