Bakterie nás obklopují úplně všude. Jsou v našem těle i v prostředí, kde žijeme. Některé jsou pro život prospěšné, některé nezbytné a některé naopak zdraví nebezpečné. Tak, jak si pravidelně měníme oblečení, ložní prádlo, či kartáček na zuby a mnoho dalšího, měli bychom dbát i na výměnu ručníků. Jak často si měníte ty Vaše?
Mikrobiolog z New Yorské Univerzity medicíny, Philip Tierno říká, že vlhký ručník je v podstatě živý organismus. „Doslova roste.“ Ručník je živnou půdou pro mnoho mikrobů, protože jim poskytuje přímo ideální prostředí pro život. Prostředí, které zahrnuje vodu, vyšší teploty a dostatek kyslíku. No a tam, kde je vlhkost, existují mikroby.
A právě z tohoto důvodu byste měli ručník použít třikrát a dost. A to také jen za předpokladu, že po použití svůj ručník poctivě vyvěsíte a necháte zcela vyschnout. Nejlepším ukazatelem toho, zda Váš ručník potřebuje vyprat, je zápach, protože, kde je zápach, tam jsou i mikroby.
Tím, že používáte ručník na více než tři použití, ohrožujete své zdraví. Pokud se otíráte do takového ručníku, přenášíte na svou pokožku, citlivá místa, oči a intimní partie všechny bakterie, které se v něm nashromaždily.
V žádném případě nepoužívejte ručník po jiné osobě! Nacházejí se na nich jiné bakterie (např. Staphylococcus aureus), se kterými si Vaše tělo neporadí, a proto může dojít k infekci, nebo můžete dostat vyrážky či vředy.
Jak jsme již zmínili, ne všechny bakterie jsou nebezpečné. Některé jsou zcela neškodné, ba dokonce potřebné a pro zdraví nezbytné. Kontakt s bakteriemi různého druhu je hlavně v mladém věku člověka velmi prospěšné pro posílení jeho imunitního systému do budoucna.
Jako všechno v životě, ani toto netřeba přehánět, ale zapáchající ručníky nemá rád asi nikdo z nás. Jednoduše dodržujte základní hygienické návyky a buďte pozorní. Pokud jste nemocní, nebo máte právě oslabenou imunitu, dávejte na sebe pozor a ochraňte se i tím, že budete prostředí, ve kterém žijete udržovat co nejčistší.