Čaje proti močové infekci, které si jednoduše připravíte doma

Infekce močového ústrojí postihuje miliony lidí na světě každý den, trpí jí zejména ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Příznaky jsou velice nepříjemné, nejčastěji se objevuje pálení a řezání při močení, bolest zad nebo časté nutkání k použití WC. Existuje několik typů infekcí močových cest, nejčastější jsou viníkem bakterie Escherichia coli. Problémy lze obvykle snadno vyřešit požitím konkrétních tekutin a čajů, pokud s léčbou začnete včas.

Reklama

Včasná přírodní léčba vám může pomoci k uzdravení

Obvyklou první pomocí při zánětu močového měchýře bývají sušené brusinky a urologické čaje. Zásadní je udržovat břicho a záda v teple a dodržovat zvýšený pitný režim, aby se bakterie v močové trubici moc dlouho neohřály. Jestliže nemáte doma urologický čaj, můžete vyzkoušet nálevy z bylin, které mohou pomoci zmírnit příznaky a také posílit imunitu a předcházet novým infekcím.

Vyzkoušejte močopudný odvar z petrželové natě

Petržel je jednou z nejlepších rostlin k léčbě tohoto typu infekce, protože má močopudné účinky. Petrželový čaj také pomáhá snížit menstruační křeče u žen, je bohatý na železo a je optimální pro léčbu anémie. Pro nálev budete potřebovat:

  • 20 gramů petrželové nati,
  • 2 litry vody,
  • med nebo cukr dle chuti.

Vložte obě ingredience do čistého hrnce a přiveďte k varu. Směs nechte vařit nejméně 5 minut. Odstraňte ze sporáku, nechte vychladnout a přeceďte. Čaj můžete popíjet během celého dne. Pokud je pro vás chuť petržele příliš výrazná, použijte na dochucení med, cukr nebo citron.

Reklama

Připravte si čaj ze šťovíku a medvědice

Šťovík je jednou z nejúčinnějších bylin na léčbu močové infekce. Tato rostlina je kromě draslíku bohatá na vitamíny B a C, proto má protizánětlivé, detoxikační, baktericidní a hojivé funkce. Chuť nemusí být zrovna příjemná, opět platí, že je možná osladit nebo přidat citron.

Medvědice je rostlina používaná jako přírodní antibiotikum. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, pomáhá eliminovat škodlivé bakterie. Pro přípravu odvaru povařte malé množství šťovíku nebo medvědice (můžete použít i kombinaci obojího), nechte deset minut odpočívat a pijte šálek čaje každé tři hodiny.

Pomáhá i máta, heřmánek nebo pampeliška

K léčbě a prevenci infekce močových cest lze použít velkou spoustu dalších bylinných čajů. Například heřmánkový čaj se používá v bylinné medicíně k léčbě široké škály fyzických onemocnění, včetně zánětu močových cest. Stejně jako petržel má heřmánek slabý močopudný účinek a obsahuje rostlinné sloučeniny s protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi. Předpokládá se, že tyto funkce pomáhají snižovat zánět, inhibují růst bakterií a odplavují je z močových cest.

Čaje vyrobené z máty peprné a jiných druhů divoké máty se také používají jako přírodní lék na infekce močových cest. Některé výzkumy zjistily, že lístky máty mají antibakteriální účinky proti různým bakteriím způsobujícím UTI, jako je E. coli. Některé sloučeniny obsažené v listech máty mohou také pomoci snížit bakteriální rezistenci na antibiotická léčiva. Jedna starší studie u 57 žen zjistila, že doplňkové užívání čaje z kořene pampelišky významně snížilo recidivu zánětů močových cest. Pijte tři až pět šálků čaje z těchto bylin denně.

Pokud vaše potíže přetrvávají, navštivte lékaře

Jestliže podchytíte potíže včas, je velká šance, že nebude třeba antibiotické léčby. Pokud ale vaše problémy neustupují ani po třech dnech, případně se horší, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Pro léčbu zánětů močových cest se nejčastěji používají antibiotika, ideálně v kombinaci s probiotiky. Ta ochrání vaši střevní mikroflóru před negativními účinky antibiotik a urychlí rekonvalescenci.

Reklama