Čaroděj druhé kategorie Rumburak alias Jiří Lábus slaví 75. narozeniny! Jak dnes žije?

Jiří Lábus slaví své 75. narozeniny. Tento talentovaný herec, dabér a komik se proslavil nejen na divadelních prknech, ale také ve filmovém a televizním světě. Jeho kariéra, která začala v libereckém Studiu Ypsilonka, se vyznačuje mnoha nezapomenutelnými rolemi a skvělým smyslem pro humor. Lábusova osobnost a výkony zanechaly nesmazatelnou stopu v srdcích diváků a jeho přínos české kultuře je neocenitelný.

Reklama

Počátky kariéry v Ypsilonce

Svou hereckou dráhu zahájil Jiří Lábus v libereckém Studiu Ypsilonka, kde dostal své první angažmá v roce 1973. Toto divadlo, které se později přestěhovalo do Prahy, se stalo základním kamenem jeho kariéry. Lábus zde ztvárnil řadu rolí, které se pohybovaly od vážných dramatických postav po komické charaktery. Jeho talent a charisma rychle upoutaly pozornost diváků a kritiků.

V průběhu let se Lábus stal stálicí pražské Ypsilonky, kde se podílel na mnoha úspěšných inscenacích. Jeho umění improvizace a schopnost zaujmout publikum ho vynesly mezi nejžádanější herce své generace. V roce 1997 získal prestižní cenu Thálie za roli spisovatele Bonneaua ve hře Borise Viana Hlava Medúzy, což bylo významné ocenění jeho talentu.

Filmové a televizní úspěchy

Jiří Lábus je známý nejen z divadelních prken, ale také z filmového plátna a televizních obrazovek. Jeho jméno se objevuje v titulcích více než 200 filmů a televizních pořadů. Mezi jeho nejznámější filmové role patří postava v komedii Vlastníci, kde ztvárnil muže vzpomínajícího na „staré dobré časy“. Tento výkon mu přinesl další nominaci na Českého lva, což je důkazem jeho neustálého uměleckého rozvoje.

Reklama

Lábus se také proslavil jako dabér. Jeho nezapomenutelný hlas oživil postavy v populárních animovaných filmech, jako jsou Asterix nebo Doba ledová. Jeho mistrovským dílem je postava Marge Simpsonové v legendárním seriálu Simpsonovi.

Legendární televizní pořady

V 80. letech se Jiří Lábus proslavil díky televizní estrádě Možná přijde i kouzelník, kde se objevoval po boku Oldřicha Kaisera a zpěváka Jiřího Korna. Tento pořad se stal kultovním a přinesl divákům řadu nezapomenutelných skečů. Jejich spolupráce pokračovala i v dalších projektech, jako byly Ruská ruleta a Zeměkoule.

Lábus byl také součástí nekonečného rozhlasového seriálu Tlučhořovi, který se stal oblíbeným mezi posluchači. V roce 2005 s Petrem Čtvrtníčkem zavedli diváky do parodického světa inscenace Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, která se zaměřila na fotbalové skandály a korupci. Tento projekt ukázal, že Lábus nejen že umí pobavit, ale také se nebojí komentovat společenské problémy.

Osobní život a vliv na kulturu

Jiří Lábus je nejen talentovaným hercem, ale také člověkem s bohatým osobním životem. Jeho kariéra a osobní zkušenosti se často prolínají, což se odráží v jeho hereckých výkonech. Lábus se v roce 1980 proslavil rolí čaroděje Rumburaka v televizním seriálu Arabela, která mu přinesla obrovskou popularitu. Tato postava se stala ikonickou a Lábus na ni vzpomíná jako na jednu z nejvýznamnějších v jeho kariéře.

Kromě herectví se Lábus aktivně podílí na různých kulturních akcích a projektech, které podporují umění a kulturu v České republice. Jeho přínos k české kultuře je nezměrný a jeho vliv na generace herců, kteří přišli po něm, je nezpochybnitelný.

Ocenění a uznání

Během své kariéry získal Jiří Lábus řadu ocenění a uznání. Kromě ceny Thálie má na svém kontě i dvě sošky Českého lva, které získal za vedlejší roli ve filmu Amerika a za výkon ve filmu Klauni.

Zdroj: Liberec.rozhlas.cz

Reklama