Co je spánková paralýza a jak proti ní bojovat?

Probudili jste se někdy uprostřed noci a nedokázali se ani pohnout? Někdy můžete cítit velkou úzkost nebo dokonce pocit, že na vás někdo sedí nebo se kolem vás něco pohybuje. Ani v tu chvíli ovšem nedokážete pohnout rukou, nohou a dokonce ani vykřiknout. Tento stav se označuje jako spánková paralýza. Poradíme vám, jak se tohoto stavu můžete zbavit a znovu se v klidu vyspat.

Reklama

Co je spánková paralýza?

Divné pocity a probouzení během noci nejsou nic příjemného. Pocity paralýzy jsou velmi děsivé, a proto se jich mnoho lidí chce jednou a provždy zbavit. Navíc někteří lidé se dokonce během tohoto stavu dusí. Pro většinu lidí je to jedna z nejděsivějších záležitostí, jaká je kdy potkala. A není se čemu divit, protože někdy máte dokonce pocit, že na vás sedí někdo neviditelný.

Shutterstock

Důvodem tohoto stavu je fakt, že mozek je vzhůru a tělo ještě spí. Prakticky se jedná o situaci, ve které se mozek a svaly naprosto oddělí od sebe. Mozek vnímá všechno kolem sebe, ale nevysílá tělu zatím žádné signály o tom, že se má hýbat. Navíc se nacházíte v REM spánku. To znamená, že sníte, vidíte kolem sebe stíny nebo máte dokonce halucinace.

Reklama

Metody, jak proti paralýze bojovat

Důvodem pro spánkovou paralýzu mohou být úzkosti, stres nebo nedostatek spánku během noci. Když tohle vyřešíte, můžete si znovu užít ničím nerušenou noc. Jestli máte s těmito stavy problémy, nepouštějte si před spaním horory, snažte uklidnit svou mysl (např. s jógou, dechovým cvičením nebo vůní levandule) a naplánujte si dost dlouhý spánek.

Reklama
Shutterstock

Zamyslete se nad tím, co všechno se děje během vašich dnů a proč jste tolik ve stresu. Jestli užíváte nějaké léky, může to také stát za spánkovou paralýzou. V případě, že se jí nemůžete zbavit, měli byste navštívit svého lékaře. Může vám doporučit krátkodobě léky na spaní nebo mírná antidepresiva, která vám pomohou se zklidněním před spaním a také s klidným spánkem až do rána.

Zdroj: irecept.cz

Reklama