Nadýmání je občas problémem každého z nás a může způsobit leckdy velice trapné situace. Ačkoli se jedná o poměrně běžnou věc, spousta lidí o ní nemluví. A to i přesto, že takové prdy mohou odhalit i závažné zdravotní problémy.
Jak vzniká nadýmání?
Nadýmání je způsobeno směsí spolknutého vzduchu, který se dostane do našeho trávicího traktu. K tomuto dochází, když žvýkáme žvýkačky, pijeme perlivé nápoje, polykáme sliny, nebo i když jen dýcháme. Dále pak je nadýmání způsobeno během trávení ve střevech, kdy se vytváří plyn. Tento plyn vyrábí bakterie, které rozkládají cukry a vlákninu, jež naše tělo nedokáže strávit. Pravidelné upšouknutí znamená, že máte zdravá střeva se zdravou mikroflórou uvnitř.
Proč je zápach prdů pokaždé jiný?
Určovat zdravotní stav podle zápachu prdů, je jedním z nejdůležitějších ukazatelů. Jakkoli to může znít nechutně, stojí za to, abyste této problematice věnovali pozornost.
1) Smradlavé prdy
Zápach je způsoben sirovodíkem, což je plyn, který se vytvoří poté, co zkonzumujete potraviny obsahující síru. Jedná se o běžné potraviny, jako je maso, brokolice, květák, fazole či mléčné výrobky. Pokud jste takové potraviny snědli, pravděpodobně můžete očekávat mírně zapáchající prdy.
2) Extrémní zápach
Samotný zápach tedy není důvodem, proč se znepokojovat. Avšak pokud je zápach natolik intenzívní, že ho není možné vydržet, může být ukazatelem zdravotního problému. Lidé, kteří mají problémy s trávením laktózy, například vypouští zapáchající větry ihned poté, co zkonzumují něco mléčného. Extrémně zapáchající prdy jsou také indikátorem chronických onemocnění, jako je celiakie, syndrom dráždivého tračníku nebo infekce ve střevech či žaludku).
3) Bez zápachu
Takovéto větry jsou naprosto normální a zdravé. Jedná se o spolknutý vzduch nebo vzduch pocházející z perlivých nápojů.
4) Časté prdění
Podle vědců si zdravý člověk „uleví“ za den přibližně dvacetkrát. Vegani například mají sklony prdět častěji, protože sní mnohem více cukrů a sacharidů pocházejících z rostlinných zdrojů. Navíc ovoce a zelenina mají většinou sirnatou povahu. Pokud tedy prdíte často, samo o sobě to nemusí znamenat problém. Pokud je ale nadýmání doprovázeno bolestí nebo nepříjemným zápachem, pak můžete mít určitou potravinovou alergii.
Mýty spojené s nadýmáním
S nadýmáním a prděním se pojí spousta mýtů. Pojďme se podívat alespoň na některé z nich.
1) Zadržovat nebo pouštět?
Tím, že budete prdění zadržovat, se plynů ze střev rozhodně nezbavíte. Mohou se pak projevit jako bolest v oblasti břicha. Z tohoto důvodu je lepší plyny ze střeva vylučovat. Avšak každý z nás ví, jak to může být nepříjemné ve společnosti. Pokud tedy občas nastane situace, že musíme prd zadržet, našemu zdraví to neuškodí.
2) Potichu nebo nahlas?
Ovlivnit hlasitost „vylučování plynů ze střev“ ovlivnit nejde. Tiché a hlasité prdy se od sebe neliší, jde jen o množství plynu, které se ve vašem těle právě nachází. Žádné z těchto prdů nemají větší vliv na vaše zdraví.
3) Muži versus ženy
Jsou mužské prdy horší, než ty ženské? Pravdou je, že obě pohlaví mají potřebu „ulevovat si“ stejnou a také zápach je u obou stejný.
Je prdění zdravé?
Sirovodík, který je obsažen v plynech ve střevě, a který je zodpovědný za nepříjemný zápach, může být nástrojem prospěšným pro zdraví. Vdechováním sirovodíku můžete chránit své buněčné mitochondrie (což odvrací například mozkovou příhodu, cukrovku, selhání srdce, demenci či předčasné stárnutí) a dokonce se chránit i před rakovinou.