Hormony hrají v těle každého z nás velkou roli. Pokud se často přejídáte, nedaří se Vám zhubnout, ani když tvrdě cvičíte, myslete na to, že hormony jsou nejdůležitějšími složkami ve Vašem těle, které řídí aktivitu všech buněk. Ve Vaší krvi může kolovat nadměrné množství nesprávných hormonů, které Vám brání při hubnutí. Měli byste proto dbát na to, jakou hladinu a hlavně kterých hormonů v těle máte.
[hana-code-insert name=’google‘ /]
Právě hormony jsou biologicky účinné látky, na kterých závisí dobré fungování reprodukce, libida, zvýšené chuti k jídlu a v neposlední řadě i hubnutí. Pokud ve Vašem těle hormony fungují správně, bude se Vám nejenže lépe hubnout, ale zároveň bude lépe fungovat celý Váš organismus.
Mnoho lékařů tvrdí, že pokud se Vám nedaří zhubnout, ani když aktivně cvičíte, měli byste se zaměřit na svůj jídelníček. Udělat revizi a provést několik změn v jídelníčku, by mělo zabezpečit rychlejší hubnutí, ale i zpevnění svalů.
Hormonální poruchy u žen
Hormony v našem těle nejvíce ovlivňují základní tělesné procesy, mezi které patří hlad, žízeň, ukládání tuků, trávení, ale i tvorba svalů. Pokud jsou hladiny hormonů nevyvážené, může dojít k narušení ostatních hormonů, což následně vede k obezitě.
Myslete ale i na to, že se úroveň hormonů v našem těle neustále mění a každý hormon působí na jiný systém našeho organismu. Pokud dojde k hormonální nerovnováze, může dojít k nadměrné chuti k jídlu či rychlému tloustnutí.
Vysoká hladina kortizolu
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]
Kortizol je stresový hormon vylučovaný nadledvinkami v reakci na přetížení nervového systému. Pokud je hladina kortizolu chronicky vyšší, než je normální, člověk má problém s krevním tlakem, ale i zvýšenou hladinou cukru v krvi.
Lidé s vysokou hladinou kortizolu mají podobné příznaky, jako jsou časté podráždění, potíže se spánkem, nadměrná chuť na sladká či slaná jídla, ale i sníženou sexuální aktivitu. Chcete-li snížit hladinu kortizolu v krvi, přehodnoťte svůj jídelníček. Skvělou alternativou je konzumace ryb či tmavé čokolády.
Přebytek inzulínu
Inzulín je speciální hormon, který reguluje hladinu glukózy v celém našem těle. Zvýšení hladiny inzulínu v krvi vede k odolnosti proti hormonům. Buňky jsou méně citlivé, hladina glukózy rychle stoupá a dostává se tak až na prediabetický stav.
Lidé, kteří trpí zvýšenou hladinou inzulínu, si často stěžují na silnou chuť na sladké, pociťují vysoký krevní tlak a také snížení hladiny cholesterolu. Lékaři tvrdí, že pokud chcete hladinu inzulínu snížit, jezte pravidelně kysané zelí a listovou zeleninu.
Nadbytek testosteronu
Testosteron je hormon, který je stejně produkován u žen i u mužů. Tento fakt má přímý vliv na svalový tonus, růst kostí, ale i na sexuální funkci organismu. Zvýšená hladina testosteronu se vyskytuje okolo 30 % u žen.
Tento problém se často projevuje v podobě nepravidelné menstruace, akné, mastné pleti, přecitlivělosti a podrážděnosti, ale i celkové harmonie. Chcete-li hladinu testosteronu snížit, endokrinologové radí, že skvělou alternativou je doplnit svůj jídelníček o pokrmy z dýní, dýňových semínek nebo zelených fazolek.
Přebytek estrogenu
Estrogen je ženský hormon, který se taktéž často nazývá jako hormon mládí. Je zodpovědný za atraktivitu (zaoblené boky, pevná prsa). Nadměrné množství tohoto hormonu však vede k důsledkům jako je rychlé přibývání na váze, časté změny nálad, ale i citová přecitlivělost.
Přebytek estrogenu je doprovázen i bolestmi hlavy, silným krvácením během menstruace, dokonce i onemocněním žlučníku. Pokud zjistíte, že se u Vás projevují některé z výše uvedených příznaků, je třeba, abyste do svého jídelníčku zařadili i porkmy z brokolice či květáku.
Hormony jsou pro dobré fungování našeho těla nenahraditelnou součástí. Pokud jich ale máme v těle mnoho, či naopak málo, dokáží nadělat více škody než pomoci. Pokud máte i Vy problém zhubnout nebo se u Vás neustále vyskytuje velká chuť k jídlu, navštivte lékaře. Ten Vám udělá všechny potřebná vyšetření a Vy tak zjistíte, zda se i u Vás nevytvořila vyšší hladina hormonů