Rakovina děložního čípku v České republice stále patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí na nádorové onemocnění u žen. Lékaři zaznamenají každoročně přes tisíc nových případů a přibližně čtyři sta žen ročně zemře. Tento typ nádorového onemocnění má na svědomí takzvaný HPV neboli lidský papilomavirus.
Spouštěčem jsou HPV viry
V současnosti se jedná o nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. S HPV viry se během života setká okolo osmdesáti procent sexuálně aktivních lidí, většinou je bez problémů zlikviduje imunitní systém. Pokud se však infekce rozvine, řadu let obvykle zůstane bez příznaků, udává se, že rakovina děložního čípku vzniká průměrně až po patnácti letech od infekce. Pozitivní je skutečnost, že již v počátečních stadiích lze rakovinu děložního čípku odhalit pravidelnými gynekologickými prohlídkami. Existují ale i další příznaky tohoto onemocnění, zde je jejich malý přehled.
Příznaky rakoviny děložního čípku
Jedním z příznaků, který se nevyplatí podceňovat, je časté a nadměrné močení. Dalším signálem, kterému se vyplatí věnovat pozornost, jsou bradavice v okolí genitálií. Rovněž krvácení mimo menstruační cyklus může v některých případech znamenat varovný signál. Rakovina děložního čípku ovlivňuje i funkci ledvin, výsledkem pak může být bolest zad v této oblasti. Stejně jako další typy nádorových onemocnění i rakovina děložního čípku se často projeví úbytkem hmotnosti.
Prevence
Nejlepším řešením je samozřejmě to, když infekci HPV viry předejdeme. Nejúčinnější prevencí je očkování, které se doporučuje ještě před zahájením sexuálního života. U ostatních žen jsou nejlepší prevencí pravidelné prohlídky u gynekologa, který jim provede cytologické vyšetření, při kterém odebere vzorek tkáně, ve kterém jsou pak hledány změny v buňkách. I dospělé ženy se mohou nechat očkovat, ale bohužel efekt vakcíny není takový jako u mladých dívek.