Česká divadelní scéna přišla o výraznou osobnost – Jana Schmida, který stál u zrodu jednoho z nejvýznamnějších divadel v zemi, Divadla Ypsilon. Schmid, jenž zemřel ve věku 87 let, zanechal nesmazatelnou stopu na poli kultury a umění a jeho odkaz bude dále inspirovat generace divadelníků a milovníků divadla. V této obsáhlé vzpomínce se podíváme na jeho mimořádný život a odkaz, který po sobě zanechal.
Počátky divadelní kariéry
Jan Schmid se narodil v roce 1935 v Praze a již od útlého věku projevoval velký zájem o divadlo. Po absolvování Divadelní fakulty Akademie múzických umění se v roce 1959 stal režisérem v Realistickém divadle v Praze. Zde se začal prosazovat jako talentovaný tvůrce, který dokázal oslovit diváky svým originálním pojetím her a režijním mistrovstvím.
Založení Divadla Ypsilon
Zásadním milníkem v Schmidově kariéře bylo založení Divadla Ypsilon v roce 1963. Spolu se skupinou nadšených divadelníků vytvořil scénu, která se měla stát synonymem pro alternativní, avantgardní a experimentální divadlo v Československu. Ypsilonka, jak se divadlu brzy začalo přezdívat, se pod Schmidovým vedením stala fenoménem a vyhledávaným místem pro diváky, kteří hledali divadlo trochu jiné, neotřelé a provokativní.
Umělecký styl a vize
Schmidova vize pro Ypsilonku byla jasná – vytvořit scénu, která bude divákům nabízet netradiční a neotřelé divadelní zážitky. Odmítal klasické inscenační postupy a zavedené žánry, místo toho experimentoval s novými formami, využíval loutky, masky, pohybové divadlo a další nekonvenční prostředky. Zároveň kladl důraz na společenskou a politickou angažovanost, divadlo pro něj mělo být platformou pro kritiku a vyjádření postojů.
Inscenace
Během svého více než půlstoletí trvajícího působení v Ypsilonce Schmid nastudoval řadu inscenací, které se zapsaly do dějin českého divadla. Mezi nejznámější patří například Labyrint světa a ráj srdce, Zločin a trest či Pěst na oko. Tyto inscenace se vyznačovaly Schmidovou originální vizí, důrazem na výtvarnou stránku a schopností oslovit diváky neotřelými tématy a přístupy.
Význam pro českou kulturu
Divadlo Ypsilon se pod Schmidovým vedením stalo jedním z nejdůležitějších center alternativního a experimentálního divadla v Československu a později v České republice. Schmid svou vizí, režijním mistrovstvím a schopností objevovat nové talenty výrazně ovlivnil vývoj českého divadelního umění a vychoval celé generace divadelníků. Jeho odkaz a přínos české kultuře je nepopiratelný.
Ocenění a uznání
Schmidova mimořádná tvorba a přínos českému divadlu byly mnohokrát oceněné. Získal řadu prestižních cen, mezi nimiž vynikají Cena Thálie za celoživotní mistrovství, Cena Ministerstva kultury ČR za přínos českému divadlu či Cena Nadace Život umělce. V roce 2015 byl dokonce jmenovaný zasloužilým umělcem.
Osobní život a odkaz
Vedle své úspěšné divadelní kariéry vedl Jan Schmid i bohatý osobní život. Byl dvakrát ženatý a měl tři děti. I po odchodu z čela Ypsilonky v roce 2003 zůstal aktivní a nadále se věnoval divadlu a kultuře.
Odkaz Jana Schmida bude i nadále rezonovat v české divadelní scéně. Ypsilonka, kterou založil a vedl po desítky let, zůstává respektovaným a vlivným divadlem v zemi. Generace divadelníků, které Schmid vychoval a inspiroval, budou dále rozvíjet jeho vizi alternativního, experimentálního a společensky angažovaného divadla.
Zdroj: Seznamzpravy.cz