Krabičková dieta se nabízí jako rychlé a pohodlné řešení zdravého hubnutí, na druhou stranu ale představuje nemalou položku ve výdajích. Specializované firmy nabízí měsíční stravování (tedy na 21 – 21 pracovních dní) za 5 – 8 tisíc Kč, což rozhodně není pro každého. Přitom není příprava domácích krabiček vůbec náročná, stačí vědět, co nakupovat. V závěru vás pak vyjde i dvakrát levněji, a každý den máte co jíst.
Co se skrývá pod pojmem krabičková dieta
Smyslem krabičkové diety je zajištění celodenní pravidelné stravy v potřebných dávkách, aby tělo nikdy nemělo hlad, a zároveň dostávalo potřebné živiny. Krabičky přitom zajišťují, že budete jíst pouze potřebné množství; ale zároveň i pohodlí, protože se během dne nemusíte starat, co budete jíst. Kromě jídel v krabičkách nesmíte jíst nic jiného – zapomeňte na snacky v podobě čokoládových tyčinek nebo sušenek, a vypustit musíte i limonády a alkohol.
Každý má krabičky jiné, podle váhy a cíle diety
Cena krabičkové diety se liší i v rámci jedné společnosti. Může za to množství kJ, jaké potřebuje jedinec přijmout. Dívka kolem 60 kg váhy a 170 cm výšky může mít denní příjem kolem 4 500 kJ denně, přičemž bude smyslem takové diety hubnutí. Muž s váhou kolem 90 kg a výškou 190 cm už ale musí přijímat přinejmenším 5 500 – 6 500 kJ denně, závisí to také na sportovní aktivitě. Sice zhubnete i bez cvičení (reálně 3 – 5 kg měsíčně, pokud dietu opravdu dodržujete), ale občasným běháním nebo 10minutovým cvičením doma nic nezkazíte.
Větší porce jsou logicky dražší, ačkoliv jíte stejná jídla jako ten s menším příjmem kJ. Potom ale existují i diety, které se naopak zaměřují na růst svalové hmoty, a příjem jídla i energie je proto o něco větší – na druhou stranu musí být vyvažován pravidelným cvičením. A nakonec jsou i diety „stabilizační“, kdy budete ztrácet tuk, ale výměnu vám poroste svalová hmota – i tady musíte dietu doplňovat pravidelným cvičením.
Za pohodlí placených krabiček si pořádně připlatíte
Samozřejmě, tato „procedura“ má i své výhody. Nemusíte se o nic starat, nemusíte vařit, a pokud si zvolíte dobrou firmu, tak máte také zdravé jídlo. Za to se však pěkně plácnete přes kapsu, cena za jediný den vychází ve větším městě na 250 – 350 Kč v závislosti na tom, jaký druh diety potřebujete. Někde je v ceně dodání, u některých firem si za něj ale musíte připlatit (20 – 30 Kč denně), navíc nemáte jistotu, že vám bude chutnat (některé recepty jsou …řekněme odvážné).
Připravte si krabičkovou dietu doma, ušetříte i polovinu
Vsaďte na domácí krabičkovou dietu – její příprava není nijak složitá. Zpočátku budete počítat kalorie, a někdy si jídlo převážíte. Brzy však budete mít velmi dobrý odhad, takže to nebude o nic těžší, než si namazat chleba pomazánkou. Kalorické hodnoty potravin najdete na internetu, a pokud vám nevadí, že se budou jídla občas opakovat, můžete si vytvořit vlastní přehled a kupovat to, co už znáte.
Přibližně polovina jídel bude doplněna zeleninou, a to včetně snídaní, večeří a svačin. Důležité je také ovoce, ořechy a semínka, připravit si z nich můžete třeba smoothie, což bude v létě osvěžením i svačinkou zároveň. Chybět nebudou ani luštěniny, celozrnné obiloviny, maso, ryby, vejce, mléko nebo mléčné výrobky.
Jaká jídla jsou vhodná pro krabičkovou dietu?
Krabičková dieta nespočívá pouze v hubnutí, jak už jsme si řekli výše. Smyslem je jíst vyváženou stravu v potřebném množství, takže jsou některá jídla „běžná“:
- Kuřecí prsa – jsou plná bílkovin, v nichž nechybí žádná esenciální aminokyselina – látka, kterou naše tělo potřebuje, jelikož si ji neumí samo vyrobit. V tomto lehce stravitelném a libovém mase najdeme také hořčík, železo, vápník, draslík, fosfor, selen a vitamíny B3, B5, B6 a B12.
- Cottage – sýr, který je skvělou potravinou pro hubnutí a pěkné svaly. Zasytí, dodá málo kalorií, zato však spoustu bílkovin, vápníku i fosforu. Ale ne každý mu hned přijde na chuť…
- Parmezán – slavný italský sýr, který v malém množství dodá jídlu neopakovatelnou chuť. Je také plný bílkovin, vápníku i fosforu.
- Bazalka – je přírodní antidepresivum, které zároveň blahodárně působí na dýchací cesty a na trávení.
- Polníček – méně známá listová zelenina, která nahradí hlávkový salát. Polníček posílí imunitu, krvetvorbu, zažene stres a zlepší soustředění i výkonnost.
- Brambory – jsou skvělou potravinou, která by neměla chybět ve vaší domácí krabičkové dietě. Kromě vysokého obsahu vody a škrobu v nich najdete velké množství vitamínů, minerálů a další prospěšné látky.
- Pohanka – vynikající obilovina pro štíhlou linii a zdravé cévy. Je bohatá na rutin a minerální látky, a zároveň je chudá na kalorie.
Z těchto surovin můžete připravit chutná a lahodná kuřecí prsa plněná bazalkovým cottage cheese. K nim se hodí jako příloha šťouchané brambory nebo dušená pohanka a polníček.
>>> Další recepty pro krabičkovou dietu pro vás připravujeme <<<
Domácí krabičková dieta sice může znít zprvu jako „otrava“, ale v závěru má spoustu pozitiv. Hlavně víte, co jíte, protože v těch kupovaných se „nechtěnému“ jídlu nevyhnete. Do přípravy sice dáte nějaký čas, ale ušetříte několik tisíc oproti kupování již hotových krabiček. Během dne vám navíc odpadají starosti s tím, co budete jíst.