Domácí ošetření proti chorobám napadajícím okrasné růže

O růže je třeba vždy náležitě pečovat, aby nás mohly těšit bujnými květy a nádhernou vůní. Jsou ale také často postihované chorobami, jako je rez, padlí a skvrnitost. Podívejte se, co můžete udělat, aby se jim takové choroby vyhnuly a růže vám na zahradě dělaly jen radost. Na domácí ošetření budete potřebovat jen pár ingrediencí.

Reklama

Jak postřik připravit?

Připravte si jednu polévkovou lžíci sody, lžičku tekutého mýdla, 15 ml oleje, jednu tabletu aspirinu a litr vody. Aspirin nejprve rozpusťte v menším množství vody, abyste získali homogenní směs. Poté do směsi přidejte všechny ostatní ingredience a zbytek odměřené vody. Tímto roztokem ošetřujte růže jednou za deset dní po celou dobu jejich vegetačního období.

Když budete dodržovat doporučenou dobu ošetření a několik jednoduchých pravidel, choroby se růžím zdaleka vyhnou. Na konci zimy, nejpozději na začátku jara, odstraňte svrchní hlínu kolem keřů a vyměňte ji za čerstvou. Půdu okolo kořenů dobře, ale opatrně nakypřete. Jaro je také ideální dobou na prořezání keřů a zbavení se šlahounů, které by mohly keř zbytečně vysilovat.

O růže je třeba se starat

V době kvetení pravidelně odstraňujte suché a odumřelé květy a zakracujte příliš vzrostlé výhony. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a hnojení organicko-minerálním hnojivem. Růže pravidelně kontrolujte, protože kromě chorob je mohou napadnout i někteří škůdci, jako například mšice a svilušky. Proti těm je třeba zasáhnout co nejrychleji.

Reklama

A jak poznat choroby na růžích? Černá skvrnitost se projevuje velkými černými skvrnami na listech, které mohou postupně splývat. Listy pak začnou zasychat a opadávat. Padlí se projevuje bílými vatovými skvrnami na listech i poupatech. Ty postupně šednou, listy se začnou kroutit a poupata opadávat. Rez růžová hrozí nejčastěji v letním období. Poznáte ji podle drobných žlutých skvrn, které se tvoří na horní straně listů, a oranžových kupek na spodní straně.

Zdroj: myhomeinspiration.net

Reklama