Tahle tabulka Vám ukáže, kolik byste si měli dopřát dostatečného množství spánku – podle věku!

Pro své zdraví se snažíte udělat maximum – jíte dostatek ovoce a zeleniny, cvičíte 20 minut denně, vyhýbáte se nezdravým pokrmům… avšak dopřáváte si dostatek spánku? Spánek je klíčem k vašemu fyzickému zdraví a emocionální vitalitě. Je důležitý pro duševní funkce, jako je bdělost, konsolidace paměti, regulace paměti, regulace nálady a fyzické zdraví. To, že děti potřebují spát déle než dospělí, je nám známo. Tak kolik hodin spánku potřebujete v závislosti na svém věku?

Reklama

Co způsobuje nedostatek spánku?

Nedostatečné množství spánku pro vás může být cestou k nesčetným emocionálním a fyzickým problémům, od cukrovky až po obezitu. Existují důkazy, že nedostatek spánku vede k fyzické únavě a mění regulaci chuti k jídlu, což může vést k přejídání nebo vynechávání důležitých potravin. Další potíže, které při nedostatku spánku nastávají, jsou potíže s koncentrací – osoba se nemůže soustředit na běžné úkoly, obtížně se rozhoduje a nedokáže se soustředit.

Všechny výše uvedené problémy jsou jen začátkem. Časem může docházet k vývoji závažnějších zdravotních problémů. Při spánku pod 5 hodin denně už hrozí zvýšené riziko vzniku srdečních onemocnění.

Potřebné množství spánku se vzhledem k vašemu věku mění

Kolik spánku potřebujete k tomu, abyste zůstali zdraví, ostražití a aktivní, závisí na vašem věku a liší se od člověka k člověku. Většina dospělých potřebuje nejméně sedm hodin spánku denně. Tento interval si nastavte podle toho, co vám nejvíce vyhovuje. Podle výzkumu na Harvardově univerzitě je doporučené množství spánku následující:

Reklama
  • 0 až 3 měsíce – 14 až 17 hodin spánku,
  • 4 až 11 měsíců – 12 až 15 hodin spánku,
  • 1 až 2 roky – 11 až 14 hodin spánku,
  • 3 až 5 let – 10 až 13 hodin spánku,
  • 6 až 13 let – 9 až 11 hodin spánku,
  • 14 až 17 let – 8 až 10 hodin spánku,
  • 18 až 64 let – 7 až 9 hodin spánku,
  • 65 let a více – 7 až 8 hodin spánku.

Proč nemůžu spát?

Zvyšuje se počet lidí, kteří mívají potíže se spánkem. Mezi nejčastější příčiny patří stres a moderní technika.

Každý z nás je občas ve stresu. Může jít o obavy týkající se práce nebo rodiny či nějaký jiný důvod. Při stresu dochází k produkci kortizolu, což je hormon neslučitelný se spánkem. Dlouhodobé vystavení se stresu má i jiné negativní účinky na váš organismus, proto je vhodné pokusit se stres odstranit.

Moderní technologie, jako jsou chytré telefony, displeje a monitory, vyzařují světlo, které náš mozek matou a říkají mu, že je den. Pokud je toto vaše příčina nespavosti, pak se vyhněte všem moderním technologiím před spaním, a raději si čtěte.

Reklama