Zdeněk Žák se nikdy netajil svou vášní pro divadlo. Kvůli němu si často odpouštěl pravidelné lékařské prohlídky, což se mu v roce 2012 vymstilo, když při představení Jakub a jeho pán zkolaboval na jevišti. Ukázalo se, že trpí zápalem plic, a tento zdravotní incident byl jen začátkem jeho dlouhé cesty s vážnými zdravotními komplikacemi.
Ignorování varování přivedlo herce na pokraj života
Žákovy zdravotní problémy se postupně zhoršovaly. Přestože cítil, že něco není v pořádku, stále to přecházel a odmítal vyhledat lékařskou pomoc. Až když zasáhla jeho žena a odvezla ho k lékaři, zjistilo se, že mu selhávají ledviny.
„Cítil jsem, že se mnou není něco v pořádku. Pořád jsem spal, byl jsem unavený, ale já všechno vždycky přechodím, nic si nepřiznám a k doktorovi nejdu. Nikdo nic nepoznal,“ vzpomíná Žák na dobu, kdy se jeho zdravotní stav rapidně zhoršoval.
Diagnóza byla neúprosná – jedna ledvina mu přestala fungovat a ta druhá byla ve špatném stavu. Herec musel neprodleně začít docházet na dialýzu, aby si zachránil život.
„Jedna ledvina mi odešla a druhou mám špatnou,“ popisuje Žák svou situaci. „Já žiju jen díky tomu přístroji. Kdyby nebyla tahle možnost, tak bych zemřel.„
Dialýza, životní nezbytnost
Dialýza se pro Zdeňka Žáka stala nezbytnou součástí života. Třikrát týdně musí docházet do zdravotnického zařízení na dialýzu, kde mu vyčistí krev mimotělním filtrem. Zpočátku to pro něj bylo velké omezení, ale postupem času se s tím naučil žít.
„Jsem teď vlastně šťastný člověk. Rok chodím na tu dialýzu a je mi pořád líp a líp,“ říká Žák. Přestože má stále určitá omezení, jako je dieta a snížený přísun tekutin, cítí se mnohem lépe než před zahájením dialýzy.
Dialýza je v České republice nezbytnou léčebnou metodou pro zhruba 6 tisíc pacientů, kteří trpí selháním ledvin. Jedná se o proces, při kterém je krev pacienta vyčištěná pomocí speciálního filtru, tzv. dialyzátoru. Tento postup umožňuje udržet pacienta při životě, dokud nedojde k transplantaci ledvin.
Transplantace – nejlepší, ale nejistá naděje
Transplantace ledvin je pro Zdeňka Žáka jedinou cestou, jak se zbavit závislosti na dialýze. Herec je zařazený do registru čekatelů na transplantaci a prochází všemi potřebnými vyšetřeními. Avšak vzhledem k jeho věku si uvědomuje, že mladší pacienti mají přednost.
„Ale mám taky určitá léta, takže když tu ledvinu bude potřebovat někdo mladší, tak ať ji má. Já už to na té dialýze vydržím. Mladí mají přednost,“ říká Žák s pochopením.
Čekací doba na transplantaci ledvin se v Česku pohybuje okolo 3-5 let. Pro pacienty v kritickém stavu, jako je Žák, je to velmi dlouhá doba. Během ní musí pravidelně docházet na dialýzu a dodržovat přísnou dietu a omezení tekutin.
Divadlo – největší životní vášeň
Přestože boj se zdravotními komplikacemi je pro Zdeňka Žáka náročný, stále nachází sílu v jeho největší životní vášni – divadle. Herectví mu pomáhá udržet si pozitivní mysl a chuť do života.
„Zdeněk Žák žije divadlem. Lékařům se vyhýbal a když byla návštěva nezbytná, musela počkat do divadelních prázdnin,“ říká o něm jeho dcera.
Dokonce i během kolapsu na jevišti dokázal odříkat text a odejít do zákulisí. Divadlo je pro něj neodmyslitelnou součástí života a motivací k další bojovnosti.
Naděje na lepší zítřek
Přestože čelí vážným zdravotním problémům a závislosti na dialýze, nepřestává doufat v lepší budoucnost. Věří, že transplantace ledvin mu vrátí svobodu a umožní mu naplno se věnovat jeho milovanému divadlu.
Stal se inspirací pro mnoho lidí, kteří čelí podobným zdravotním výzvám. Jeho příběh ukazuje, že i v těch nejtěžších chvílích lze najít sílu pokračovat a nevzdávat se. A díky moderní medicíně a odhodlání pacientů mohou i ti, kteří bojují s vážným onemocněním, dosáhnout lepších zítřků.
Zdroj: iDNES.cz