Držet šelmu v zajetí je naprosto nelidské. Ještě horší je, když se jedná o ohroženou pumu americkou, které se přezdívá „horský lev“. Mufasu vozili po dlouhých dvacet let na korbě náklaďáku pro potěchu vesničanů. Malý ilegální cirkus vydělával, zatímco vzácná šelma trpěla. Od mládí nepoznala nic jiného než upoutání na řetězu, naštěstí zasáhla organizace Animal Defenders International, a Mustafa mohl dožít v poklidu přírody.
Kotě v cirkusu
Kočkovitou šelmu prodali obchodníci s exotickými zvířaty ještě jako kotě do ilegálního peruánského cirkusu. Jeho majitelé připoutali pumu na řetěz ke korbě starého nákladního auta a po dlouhých dvacet let s ní obráželi vesnice. Na každé zastávce pak probíhalo stejné vystoupení, ve kterém hrál Mustafa hlavní roli pro potěchu diváků. I v dny, kdy neprobíhalo vystoupení, byl samec pumy uvězněn v kleci a připoutaný řetězem.
Schoulené a ztrápené zvíře
Po letech utrpení se zračilo v jeho očích čiré zoufalství. Mustafa se snažil spát za mřížemi, ale ani pořádný odpočinek mu nikdy nebyl dopřán. Těžké řetězy měl obmotané kolem těla, aby snad někomu z dětí či dospělých při cestách neublížil. Na srdcervoucí scénu se schouleným a ztrápeným zvířetem vzpomíná též Jan Creamer, prezident organizace Animal Defenders Interantional (ADI), která pomáhá týraným zvířatům a snaží se je vrátit do jejich přirozeného prostředí.
Záchrana a třídenní cesta ke svobodě
Zuboženou šelmu vysvobodili záchranáři před jistou smrtí v rámci operace Spirit of Freedom, která má za cíl likvidovat nelegální cirkusy a potulná představení, ve kterých se objevují vzácná a nelegálně odchycená zvířata. Mustafovi se dostalo pomoci nejprve v Limě v peruánském hlavním městě, poté byl odvezen během třídenní cesty do ekologické rezervace Taricaya v Amazonii. Tam měl konečně možnost volného pohybu v přírodě. Ve svém přirozeném prostředí našel klid a mohl prožít své poslední dny v radosti z čerstvého vzduchu.