Index tělesné hmotnosti (BMI) je velmi známá hodnota, která dokáže posoudit hmotnost na základě výšky jedince. Mnoho lidí si myslí, že výsledky nejsou přesné a nelze se na ně spoléhat. Nemůžete na ně spoléhat kompletně, ale jde o způsob, jak zjistit možná rizika spojená s vaší váhou. Navíc se na tuto metodu obrací velmi často také lékaři, který vám podle toho doporučí změnu životního stylu.
Co je BMI?
BMI je číselná hodnota, která dostanete při vydělení vaší váhy s druhou mocninou výšky. Je to velmi jednoduché. BMI = hmotnost v kilogramech / výška v metrech na druhou. Tento vzorech ovšem nepotřebujete, protože na internetu najdete mnoho kalkulaček. Musíte ovšem myslet na to, že nejde o nejpřesnější metodu měření. Velmi důležitá je výsledná hodnota, který vám určí, jak na tom jste. Výsledky určují, jak jste na tom zdravotně:
- podváha: pod 18,5
- zdravá hmotnost: 18,5 – 24,9
- nadváha: 25 – 29,9
- obezita: 30 a více
Proč si pravidelně měřit BMI?
Body Mass Index se používá v případě, kdy potřebujete posoudit svou hmotnost. Při návštěvě lékaře se s tím setkáte velmi často. Jde o jednoduchý a základní způsob, jak posoudit vaše zdraví v závislosti na váze. Nebezpečné jsou totiž příliš nízké i příliš vysoké hodnoty. Každý lékař vás chce dostat do zdravé hodnoty, protože v tom případě vám hrozí nejmenší riziko vážných onemocnění. A právě podle BMI vám dokáží doporučit, jaké životní změny potřebujete udělat, hlavně v případě jídla a pohybu.
Metody měření
Nejčastější možností je vlastní měření, kdy jednoduše zadáte svou váhu a hmotnost, kterou vám udala domácí váha. Tato metoda většinou není zcela přesná, ale můžete si ji zajistit sami. Druhou možností je měření u lékaře. Ten vás přesně změří, zváží a použije vzorec, který je uvedený výše. Ten vám přinese přesnější výsledky než běžné kalkulačky, které najdete online.
Mnohem přesnější je bioelektrická impedanční analýza (BIA), která pracuje s elektrickým proudem. Tato metoda dokáže odhalit přesné složení těla, včetně hmotnosti bez tuku. Najdete je běžně dostupné ve formě chytré váhy. Nakonec si můžete zajít k odborníkovi na dvoufotonovou rentgenovou absorpciometrii (DXA), kde dostanete nejpřesnější výsledky a také doporučení od specialisty. V tomto případě si lehnete pod zvláštní přístroj, který naskenuje celé vaše tělo.
Zdroj: planetapolska.net