Intermittent fasting neboli česky řečeno přerušovaný půst je pro mnoho lidí jednou velkou neznámou. Přitom se jedná o docela efektivní způsob, jak se zbavit nechtěných kilogramů a konečně se tak přiblížit své vysněné postavě.
Možná jste o tomto slovním spojení ještě nikdy neslyšeli a prostřednictvím našeho dnešního článku se o něm dozvídáte vůbec poprvé. Proto vám rádi prozradíme, co to přerušovaný půst vlastně je, jak funguje a jaké přináší výsledky.
Co je přerušovaný půst?
Přerušovaný půst, který je pod anglickým názvem známý jako Intermittent fasting, představuje speciální formu stravování, během které se střídají fáze jídla a fáze půstu. Jednoduše řešeno se zde střídá čas, kdy jíte a čas, kdy nejíte. V tomto případě ani tak nezáleží na tom, co vlastně jíte, ale jde zde především o to, co jíte.
Intermittent fasting rozhodně neznamená, že byste několik dní drželi přísnou hladovku, během které by váš zoufale kručící žaludek slyšeli i sousedi přes čtyři stěny a vy jste samým hladem lezli po zdi. Přerušovaný půst je stravovací vzorec, který vám určuje, kdy jíte a kdy se postíte.
Jak to funguje?
Teď vás určitě zajímá, jak celý proces vlastně funguje. V první řadě je potřeba zmínit dvě důležitá čísla: 14/10 a 16/8. Nebojte se, nebudeme vás tady nudit zlomky. V tomto případě jde totiž o již zmiňovaný vzorec, ve kterém se muži 16 hodin postí a 8 hodin jí, ženy se naopak postí 14 hodin a 10 hodin jí. V praxi to funguje tak, že pokud začnete jíst třeba v 7 hodin ráno, poslední jídlo si v případě, kdy jste žena, můžete dát nejpozději v 17 hodin odpoledne, v případě mužů pak v 15 hodin odpoledne.
Co intermittent fasting způsobuje v těle?
Pokud se rozhodnete dodržovat intermittent fasting, přimějete tak své tělo, aby v době, kdy nic nejíte, využívalo jako hlavní zdroj energie především tuky, kterých se potřebujete zbavit. Velmi často doporučované pravidlo „jíst 5x denně“ pro naše tělo představuje zátěž, i naši předci věděli, že jíst tak často během dne je spíše na škodu.