Vánoce pomalu klepou na dveře. Vánoční svátky jsou vnímány nejen jako křesťanská tradice, ale také jako příležitost pro setkání s rodinou a přáteli. Co k takové příležitosti podávat? Samozřejmě dámy nepohrdnou lahodným vínem, ovšem pánové si na zahřátí dají raději slivovici. V následujících řádcích vám prozradíme, jak se čirý destilát podává.
Slivovice se vyznačuje jemnou ovocnou chutí, v níž hrají hlavní roli švestky. V moravských končinách mají pěstitelé ovocné sady se stromy různých odrůd. Co slivovice, to originální chuť.
Morava je nakloněna k pěstování ovoce
Slivovice se pálí především na Moravě. Jedná se o část republiky, která je nakloněna k pěstování švestek. Chuť ovlivňuje nejen půda, ale také okolní přírodní vlivy, jako jsou údolí, voda a celkově vzduch. Jestliže se rozhodnete pěstovat ovocné stromy, je nezbytné vybrat takovou odrůdu, které se bude zrovna na vaší půdě dařit. O stromy se musíte náležitě starat a potom budete doslova sklízet ovoce, tedy pokud švestky na jaro nepomrznou.
Slivovice se sušenou švestkou
Jak by se měla slivovice správně pít? Zřejmě alkoholický nápoj chladíte v lednici, ale děláte chybu, protože slivovice by měla při podávání mít pokojovou teplotu. Zakusovat byste k ní měli sušenou švestku, protože jedině tak se perfektně rozvinou její vůně a chuť.
Slivovice se začala používat také při míchání koktejlů. Oblíbený je moravský kohout. Jestliže si chcete „umixovat“ tento alkoholický nápoj, tak si připravte 20 ml slivovice, 50 ml červeného vermutu a 10 ml fernetu. Všechny uvedené destiláty vlijte do vychlazené míchací sklenice, co nejlépe je promíchejte a nalijte do nízkého tumbleru. Tak co na něj říkáte? Moravským kohoutem přátele určitě ohromíte.
Jestliže si chcete koupit kvalitní slivovici, protože jste neměli v letošním roce takovou úrodu, abyste si mohli vypálit vlastní, obraťte se na obchod Pan Alfréd.