Dokážete si představit život bez pračky? V dnešní době už sotva. Proto bychom se také o tento domácí spotřebič měli řádně starat, aby jeho životnost byla, pokud možno co nejdelší. Když ale péči zanedbáváme, může se zařízení snadno porouchat a často ho už ani přivolaný odborník nedokáže uvést zpátky do chodu.
Co když pračka nevypouští vodu?
Často se stává, že pračka přestane vypouštět špinavou vodu z praní. Instalatéři to většinou dávají za vinu rozbitému vypouštěcímu čerpadlu a dochází k němu především u starších strojů, které jsou frekventovaně využívané, tedy například pokud jsou v domácnosti malé děti a pračka se zapíná minimálně jednou denně.
Někdy je ale samotné čerpadlo v pořádku, ale voda stále neodtéká. Možná o tom ani nevíte, ale na spodní straně pračky je malý kryt, který skrývá filtr čerpadla. Ten je potřeba čas od času také vyčistit, aby mohla pračka fungovat tak, jak má. Tento filtr zachycuje veškeré nečistoty a také předměty, které jste třeba zapomněli vytáhnout z kapes, tedy mince, knoflíky a jiné drobné předměty. Filtr se postupně naplní a čerpadlo přestane fungovat.
Jak vyčistit filtr?
Proto musíte tento kryt pravidelně otevřít, vyjmout filtr, vypustit špinavou vodu, která zde stagnuje, a vyčistit ho od všech nečistot. Je žádoucí celý filtr a prostor kolem něho ošetřit octem, který odstraní veškeré plísně a pachy. Toto čištění je třeba provádět alespoň jednou za pár týdnů, aby se pračka nerozbila a prala stále efektivně. Dávejte ale pozor, protože jakmile kryt otevřete, vyteče trochu vody.
Pravidelně čistěte také zásobník na prací prostředky a aviváž hadrem, případně ho prolít horkou vodou. Po každém mytí vyčistěte gumové těsnění, kam také často zapadnou předměty nevyjmuté z kapes, vlasy a zvířecí chlupy. Dvířka pračky nechávejte, pokud možno otevřená, aby mohl buben pořádně vyschnout. Předejdete tak nežádoucímu zápachu, množení bakterií a plísní.