Jak vypadalo dětství ve druhé polovině 20. století?

V dnešní době plné technologií si nedokážeme ani představit, jak žili naši rodiče a prarodiče, když byli ještě děti. V době šedesátých až osmdesátých let neexistovaly mobily ani počítače. Hodně lidí si dnes vůbec nedokáže představit, čím se děti tehdy bavily. Pravdou je, že měly možná krásnější a svobodnější dětství než dnešní děti, které vyrůstají naplno v technologické době.

Reklama
zinoti.lt

Jak tehdy vypadalo dětství?

Domácí chleba s máslem, celé dny venku a celé hodiny hraní s přáteli ze sousedství. Tak vypadalo dětství většiny dětí v tomto období. Na dětských hřištích bylo jen pár svařených trubek a starý kolotoč. Děti se bavily hlavně tím, že vymýšlely lumpárny a lezly po stromech. Nejlepší bylo, když se sešly všechny děti z celé vesnice nebo bloku a všichni si hráli společně, bez rodičů.

zinoti.lt

Dovolená představovala přespávání ve stanu nebo na chatě. Splachovací záchody ani tekoucí voda nebyla samozřejmostí, a to hlavně na vesnicích. Sprchovali jste se venku pod pumpou nebo konví se studenou vodou. A děti se koupaly zásadně jen ve velkých lavorech. Takové dětství bylo velmi jednoduché, bez starostí a děti nebyly neustále zavřené doma. Většina dětství se odehrávala venku.

zinoti.lt

Jak se na to lidé dívají dnes?

Hodně lidí, kteří takto vyrostli, vzpomínají a vypráví svým dětem nebo vnoučatům, jak to tehdy fungovalo. Dokonce i teď se jedná o nejkrásnější vzpomínky a zážitky jejich života. V dnešní době je to velmi těžké, ale můžete svým dětem nabídnout stejné dětství jako v 90. letech. Žádné mobily, sociální sítě a většina hraní jen venku.

Reklama
zinoti.lt

Děti by měly být špinavé a mokré. Nechte je, ať prozkoumají řeky, hrají si v blátě nebo si uvaří čaj z pampelišek. Uvidíte, že na takové dětství budou vzpomínat mnohem raději než děti, které vyrostou pouze před televizí a s mobilem nebo tabletem v ruce. Navíc z nich dostanete velké množství energie, takže večer rychle usnou a vy budete mít každý večer čas pro sebe.

Zdroj: zinoti.lt

Reklama