Jednoduchým trikem přijdete klidně o všechny úspory! Zjistěte, jak můžete takové situaci zabránit!

V dnešní době se často setkáváme s podvodnými praktikami, které mají za cíl vylákat peníze od důvěřivých lidí. Jednou z nejnovějších a nejrozšířenějších forem podvodů je trestuhodná činnost skupin kyberšmejdů, které operují v České republice. Tito podvodníci využívají nedostatku obezřetnosti a snahu lidí zhodnotit své úspory či získat slibované výhry. V tomto článku se podíváme blíže na jejich triky a poskytneme vám užitečné rady, jak se ochránit před jejich útoky.

Reklama

Nebezpečí na každém kroku

Podvodné skupiny si rychle všimly, že Češi jsou obecně velmi důvěřiví a příliš nepočítají s tím, že by jim někdo chtěl uškodit. Zároveň jsou neustále vystavení různým lákavým nabídkám a slibům ohledně zhodnocení jejich majetku a výher. Tento nedostatek obezřetnosti a touha po snadném zisku se stala ideální příležitostí pro podvodníky, kteří vymysleli řadu metod, jak z lidí vylákat peníze.

Nejjednodušší trik – SMS zprávy

Jedním z nejjednodušších triků, kterým se kyberšmejdi věnují, je posílání podvodných SMS zpráv. Tyto zprávy buď hrozí nějakým průšvihem, nebo slibují nějakou výhru. Ve zprávě je zpravidla připojená výzva k akci, která vyžaduje vyplnění osobních údajů. A zde tkví nebezpečí – mezi těmito údaji mohou být i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je obět předá, účet je ohrožený a kyberšmejdi si přepošlou všechny Vaše peníze.

Shutterstock

Internetová tržiště – ráj pro podvody

Podvody se také rozšířily na internetová tržiště, kde Češi často navzájem prodávají nebo kupují různé použité věci. Podvodníci zde vytvářejí falešné inzeráty a kontaktují prodávající s různými výmluvami, aby je přiměli poslat své bankovní údaje. Jedním z příběhů je případ Míši, která prodávala starší dětské věci. Po zaslání odkazu na kurýrní službu, kde měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu, si uvědomila, jak naivní byla. Přišla o všechno co na účtu měla!

Reklama

Ztráta peněz a životní úspory

Podvody těchto šibalů mají vážné důsledky. Lidé přicházejí o peníze, které už nikdy neuvidí. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, přičemž celková částka přesahuje 1,35 miliardy korun. V průměru připadá na jednoho klienta ztráta ve výši dvaceti tisíc korun, ale často se jedná i o mnohem vyšší částky. Někteří lidé přijdou dokonce o veškeré své celoživotní úspory.

Shutterstock

Opatření bank

Banky se snaží situaci řešit a zabezpečit své klienty, avšak jedná se o neustálou práci. Jejich hlavním cílem je edukace klientů a upozornění na možná rizika. Odborníci z bank zdůrazňují, aby byli klienti obezřetní a neposílali žádné citlivé informace na neznámá čísla či do neověřených aplikací. Také se doporučuje pravidelně sledovat výpisy z bankovního účtu a hlásit jakékoli podezřelé aktivity.

Shutterstock

Jak se chránit před podvodnými praktikami

Abychom se ochránili před podvodnými praktikami, je důležité dodržovat několik zásad:

  1. Buďte obezřetní – Nenechte se oklamat sliby rychlého zbohatnutí a buďte opatrní při posílání citlivých informací.
  2. Neposílejte peníze neznámým osobám – Nikdy neposílejte peníze neznámým osobám, které vás osloví s lákavými nabídkami.
  3. Ověřujte si důvěryhodnost – Před poskytnutím jakýchkoli informací si ověřte důvěryhodnost osoby nebo společnosti, která je požaduje.
  4. Sledujte svůj bankovní účet – Pravidelně sledujte výpisy z bankovního účtu a hlášte jakékoli podezřelé transakce.
  5. Budujte si finanční gramotnost – Zvyšte svou finanční gramotnost a naučte se rozpoznat podezřelé nabídky a situace.

Zdroj: Mix24.cz

Reklama