Přemýšleli jste někdy o tom, k čemu vlastně je ta malá jamka mezi horním rtem a nosními dírkami? Je součástí obličeje stejně jako uši, oči nebo ústa. Na rozdíl od těchto částí těla ale není její význam tak zřejmý. Odborný název této malé prohlubně zní philtrum. Podívejte se, k čemu tato nenápadná jamka slouží.
U člověka nemá žádnou funkci
Philtrum vzniká už v embryonálním stadiu vývoje. Je to místo, kde se tři hlavní části naší tváře zhruba ve druhém až třetím měsíci od početí setkávají, když se dostatečně vyvinou. Při dalším vývoji už philtrum nemá prakticky žádný účel. Philtrum se nevyskytuje jen u lidí, je běžným rysem mnoha druhů savců. Například u psů už ale význam má – směřuje vůně k receptorům čichu v čenichu.
Některé kultury tradují, že tato jamka je místo, kde se andělé dotkly člověka před jeho narozením. U lidí a primátů má podobu svislého žlábku sahající od nosní přepážky až k hornímu okraji rtu. Zploštělá nebo nevýrazná jamka se někdy objevuje u osob postižených autismem, mentální retardací, fetálním alkoholovým syndromem nebo u dalších onemocnění.
Vnímání v různých kulturách
Samotný název philtrum označuje v různých kulturách různé věci. Například řecký výraz pro toto místo na obličeji by se dalo přeložit jako „místo k líbání“, jelikož ve starověkém Řecku platilo za nejpřitažlivější místo lidského těla. Pokud zabrousíme do oblasti bojového umění taekwondo, je toto místo považované za jedno z nejefektivnějších úderových bodů, jelikož jde o nejbolestivější místo na celém obličeji.
Jelikož philtrum se přímo dotýká rtů, přečtěte si ještě několik zajímavostí i o nich. Rty jsou potažené velmi slabou vrstvou kůže, proto jsou pod nimi vidět žilky, které jim propůjčují barvu. Rty mají přes milion nervových zakončení, ale ani jednu potní žlázu. S postupem věku se rty ztenčují a stejně jako otisky prstů jsou u každého člověka jedinečné.