Když selže stát! Jak blackout odhalil neschopnost vlády chránit energetickou bezpečnost! Milion domácností bez proudu a nikdo za nic nemůže!

Reklama

Nedávný výpadek elektřiny, který ochromil značnou část České republiky, zvedl vlnu otázek i rozhořčení. Milion domácností bez proudu, zastavené továrny a politici, kteří tvrdí, že se vlastně nic nestalo. V následujících odstavcích se podíváme na to, proč tento kolaps nebyl jen „prasklý drát“, ale symptom hlubších problémů celého systému. A také na to, kdo za to všechno (ne)nesl odpovědnost.

Tiskovka v tričku nestačí

Když se začala šířit zpráva o výpadku proudu, ministr průmyslu Lukáš Vlček okamžitě svolal tiskovou konferenci. Dorazil i šéf ČEPS Martin Durčák, kterého vláda stáhla z dovolené tak narychlo, že se před kamery posadil jen v tričku. To by samo o sobě nebyl problém, horší ale bylo, co zaznělo. Podle obou pánů šlo o vyšší moc, za kterou nikdo nemůže. Taková slova však mezi lidmi rezonovala jako facka – hlavně když v půlce republiky nešla elektřina a firmy přerušily výrobu.

Tisíce firem v ohrožení

Jedním z největších postižených byla Škoda Auto. Výpadek proud způsobil zastavení provozů v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Mluvčí automobilky uvedl: „Mohu potvrdit, že výrobu společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí postihl výpadek proudu přibližně od 12:00 a přibližně od 13:30 se provozy postupně rozbíhají. Náběh bude postupný v závislosti na poskytnutých elektrických kapacitách ze sítě.“ Přestože přesné ztráty zatím nikdo nevyčíslil, je jisté, že škody půjdou do stovek milionů.

Shutterstock

Vláda klidná, podniky krvácí

Reklama

Zatímco zástupci státu mluví o nešťastné náhodě a vyšší moci, v byznysovém světě bijí na poplach. Továrny stály, dodávky se zpozdily, a obrovské množství práce šlo vniveč. Přesto z úst politiků nezaznělo jediné přiznání viny nebo odpovědnosti. Místo toho jsme slyšeli uklidňující fráze a sliby, že se vše bude analyzovat. Jenže tohle není poprvé, co stát selhává. Tentokrát to ale stálo mnohem víc než jen ztracený čas.

Jedno selhání odhalilo další

Podle Martina Durčáka za výpadek mohlo „shoření jednoho drátu“. Zní to skoro směšně. Jenže pak přijde další věta: že se prý nepodařilo postavit novou rozvodnu na Chodově kvůli příliš pomalému stavebnímu řízení. A tady se odhaluje hlubší problém. Pokud v hlavním městě nelze vybudovat klíčovou infrastrukturu včas kvůli zdlouhavé byrokracii, pak nejde o náhodný výpadek, ale systémový kolaps.

Shutterstock

Selhávající stavební řízení

Stavební řízení v Česku je jedno z nejpomalejších v celé Evropě. Úředníci raději odcházejí do důchodu, než aby se vyrovnali s neustálými změnami legislativy. Povolení na výstavbu nové rozvodny v Praze se táhne přes deset let. Výsledek? Neexistující infrastruktura, chybějící kapacity a blackout, který se nedá svést na počasí nebo náhodu. Všechno se dá vysvětlit, ale těžko omluvit.

Problém není technický, ale systémový

Česká republika se ráda považuje za moderní a vyspělou zemi. Přesto nedokáže zajistit jednu ze základních potřeb – stabilní dodávku elektřiny. Po výpadku sice vláda svolala krizový štáb, ale výsledkem bylo jediné – prohlášení, že „praskl drát“. A tím to mělo skončit. Jenže tohle není jen technická závada. Je to varovný signál o hlubokém selhání řízení, odpovědnosti a prevence.

Shutterstock

Škody půjdou za miliardu, ale nikdo nezaplatí

V Litvínově musela přerušit provoz rafinerie, další firmy hlásily problémy, odstávky a finanční ztráty. Ani přesto se nikdo nepostavil před kamery, aby řekl: „Udělali jsme chybu.“ Místo toho se odpovědnost přehazuje jako horký brambor. A když premiér Fiala po zasedání krizového štábu prohlásí, že „prostě praskl drát“, působí to jako špatný vtip. Peníze, které firmy ztratily, jim nikdo nenahradí – protože to byla prý vyšší moc.

Česko potřebuje méně řečí, více činů

Z výpadku proudu by si měl stát odnést jeden zásadní závěr: nestačí jen reagovat. Je nutné předcházet. Systémová nefunkčnost, přebujelá byrokracie a neochota přijímat odpovědnost se nesmí dál tolerovat. Méně výmluv, více řešení. Pokud vláda nedokáže zrychlit stavební řízení, posílit infrastrukturu a přiznat chyby, podobné kolapsy se budou opakovat. A příště už to možná nebude jen „prasklý drát“, ale úplný pád důvěry veřejnosti.

Zdroj: Newstream.cz

Reklama