Kupovanou šlehačku už nikdy. Podle tohoto receptu se přesvědčíte o tom, že domácí šlehačka je 100x chutnější a lahodnější. A příprava? Rozhodně nic složitého. Naopak!

Šlehačka je velmi populární součást různých dezertů, stejně jako třeba zmrzliny. Bohužel je pravdou, že většina lidí ji zná jenom jako něco, co se nachází v obchodě v kovové lahvi, která se zmáčkne a šlehačka končí na talíři. Faktem je, že tento kupovaný produkt nemá ani nijak zajímavé složení, nehledě na ne příliš vábnou chuť. Je mnohem lepší volba, když je vytvořena domácí šlehačka. Mnoho lidí se jí bojí z důvodu přípravy, ale fakt je takový, že je velmi jednoduchá a když se dodrží ten správný postup, je konzistence dokonalá. A chuť? Když ji poprvé zkusíte, tak si můžete být jisti, že nebudete chtít jinak.

Reklama

Jaké ingredience budete potřebovat?

Jsou pouze dvě. Samozřejmě může být jenom jedna, když v obchodě koupíte takzvanou smetanu ke šlehání a z té šlehačku následně vyrobíte. Náš recept je ale jiný, jelikož je založený na použití dvou ingrediencí, které zaručují, že výsledek bude ještě o něco lepší. Co tedy budete potřebovat?

  • 125 gramů másla
  • 200 mililitrů plnotučného mléka

Doporučujeme na ingrediencích nijak nešetřit a koupit skutečně to, u čeho si budete moci být jisti kvalitou. Jedině tak bude výsledek takový, jaký má být. Hlavním nositelem chuti je v tomto případě tuk, který se stará také na konzistenci. Proto zapomeňte na jakékoliv náhražky, protože když koupíte suroviny s minimem tuku, jsou vaše plány na dokonalou domácí šlehačku už předem odsouzeny k jasnému neúspěchu. Tím si buďte stoprocentně jisti.

Reklama

Nejprve mléko

Plnotučné mléko je třeba nejprve nalít do hrnce a pomalu zahřívat. A to až do doby, kdy dosáhne bodu varu. Důležité je myslet na neustálé míchání, aby se eliminoval vznik škraloupu. Také je třeba myslet na dokonalou čistotu hrnce, aby nedošlo k tomu, že bude domácí šlehačka kontaminovaná. Dále nelze opomíjet ani nutnost zahřívání pomalu, a to proto, aby mléko takzvaně neuteklo.

Potom máslo

Máslo je třeba vyndat z lednice a následně nakrájet spíše na menší kousky. Potom s ním nic nedělejte a nechte ho při pokojové teplotě. Díky tomu trošku povolí a bude poddajnější. Díky tomu se bude mnohem lépe zpracovávat. Zároveň pozor na to, aby příliš neteklo, jelikož by se mohly oddělit jednotlivé složky, což už je zase kontraproduktivní.

Mixování je základ

Jak na to? Jakmile máte máslo v potřebné konzistenci, nakrájené na menší kousky, vložte ho do mixéru. K tomu přidejte trochu teplého mléka a mixér můžete pustit. Zde je důležité postupné přidávání mléka. Je to stejné, jako když se dělá bramborová kaše. Ani do ní nepatří všechno mléko najednou, ale přilévá se postupně. Stejné je to ve chvíli, kdy se dělá domácí šlehačka s použitím másla.

Mixér nejprve pusťte na pomalejší chod a mléko pozvolna přilívejte. Vždy až po tom, co se všechny suroviny jasně propojí a zjemní. Ve všem pokračujte až do kroku, kdy se blíží konzistence, se kterou budete spokojeni. To je také okamžik, kdy již můžete pustit mixér naplno a nechat ho běžet zhruba 1 – 3 minuty. Díky tomu získáte šlehačku o pevné a tuhé konzistenci.

Umístěte do lednice

Poslední krok přípravy je také celkem jasný. Aby se konzistence udržela dlouhodobě, je třeba šlehačku udržovat v chladu. Proto ji hned po přípravě umístěte do ledničky. Je pravidlo, že čím nižší teplota, tím lépe. Ale vždy jenom nad bodem mrazu. Nula už je problém, jeden stupeň je ideální.

Reklama
Reklama