A je to tady zase. Opět přichází chřipkové období, kdy se virus šíří rychlostí blesku a velice rychle může zaútočit i na vás. Chřipka je způsobena virem, který se šíří skrze kapénkovou infekci od infikované osoby, tedy prostřednictvím kašle, mluvením, kýcháním nebo dotekem. Kromě těchto základních věcí je ale mnoho dalších informací, které jste o viru určitě netušili.
Hrozí pandemie
Chřipka sice nepatří k těm nemocem, které by nás většinou přímo ohrožovaly na životě, ale stejně ji není radno podceňovat. Každý z nás se s virem chřipky za život už asi setkal, ale problém je, že chřipka každoročně mutuje, takže si proti ní nemůžeme vytvořit dlouhodobou odolnost. Silný imunitní systém si s ní může poměrně snadno poradit, ale v průběhu historie se objevila řada nových virových podtříd, které způsobily celosvětové epidemie. V takových případech si virus vyžádal nejedno úmrtí. Tak to bylo například v případě španělské chřipky v roce 1918, která skolila více lidí, než by se mohlo zdát. Stále tedy potenciálně existuje riziko, že chřipka se může rozvinout v závažnou pandemickou nemoc.
Ohrožené skupiny
Víme, že viry jsou nejvíce ohroženy děti a starší lidé, kteří mají slabší imunitní reakce než zdravý dospělý člověk. Zvláště tedy pokud onemocní člověk z této skupiny, je na místě navštívit lékaře. Nesnažte se u těchto lidí chřipku přelečovat domácími metodami, nemuselo by to dobře dopadnout.
Odolný patogen
Virus chřipky je perzistentní mikroorganismus, který může zůstat životaschopný a infekční po dobu 12 až 48 hodin. Dokáže přežít i tehdy, když dojde k jeho zamrznutí. Po dobu 30 dní dokáže přežít ve vegetační fázi a pak se z ní opět probudit. Tohoto viru se tedy jen tak lehce nezbavíte.
Ročně zasáhne miliony lidí
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že desítky milionů lidí ročně trpí mírnou infekcí virem chřipky. Počet těch, kteří jsou vážně postiženi některými epidemiemi, však není zanedbatelný. Bohužel stále existují úmrtí, pohybující se od 250 do 500 000 ročně. Pokud tedy chřipku jako onemocnění podceňujete a klidně s ním jdete do práce, riskujete více, než byste čekali.
Snížení nemocnosti během prázdnin
Bylo prokázáno, že během školních prázdnin se děti stávají odolnější vůči viru. Šíření viru je mnohem pravděpodobnější v prostředí, kde jsou lidé, v tomto případě ve školce nebo škole. Není tedy překvapivé, že s nástupem prázdnin, kdy jsou děti méně ve vzájemném kontaktu, se snižuje výskyt nemocí.
Mutace viru
Protože se jedná o mikroorganismus, který je virus schopen dělit se vysokou rychlostí, je pravděpodobné, že bude rychle mutovat. Virus se rychle přizpůsobuje podmínkám prostředí, kde se nachází, a vzniká tak vždy několik poddruhů, proti kterým je ještě obtížnější se bránit.