Úprk do lékárny při prvním zakašlání, při zvýšené teplotě nebo při pozitivním testu na koronavirus? Úplně zbytečné, stačí sáhnout do zásob bylinek nebo tinktur. Domácí léčivý čaj nebo pár kapek tinktury pomůže s mnohými neduhy mnohem efektivněji než předražené pilulky z řetězců, na které běží neustále reklamy v televizi a na internetu. Přitom stačí málo, na jaře a v létě si připravit dostatek léčivek pro použití v sychravém podzimním nebo zimním období.
Tinktura z maliníku při kašli a zánětech
Jednou z bylinek, která roste na každé zahrádce, je maliník plodící výtečné slaďounké plody. Maliny chutnají božsky, krom toho jsou velmi zdravé a posilují imunitu vysokým obsahem vitamínu C. Z maliníku se používají v lidovém léčitelství také listy, ze kterých se připravuje tinktura. Užívá se při horečce nebo při nachlazení, pro snazší vykašlávání a pro zmírnění zánětu. Účinná je též při koronaviru a potížích s dýcháním.
Sběr maliníkových listů
Vhodný čas pro sběr maliníkových listů je v průběhu května a června, kdy obsahují největší množství léčivých látek. Sbírají se listy z prověřených lokalit, kde je minimální znečištění, v okolí se nevyskytuje průmyslová výroba nebo silnice. Léčitelé k tomu doporučují trhat listy v ranních hodinách poté, co uschne rosa. S ohleduplností k rostlině se nechává na každé větvičce několik lístků, aby nechřadla. Listy se nechají uschnout na pergamenovém papíře nebo v domácí sušičce, po usušení se skladují v látkovém sáčku nebo skleněné uzavíratelné dóze.
Jak připravit tinkturu z maliníkových listů
Co je potřeba na výrobu tinktury? Nachystejte si:
- 100 ml vodky (40 %),
- 5 lžic sušených listů maliníku
- skleněnou nádobu.
Do skleněné nádoby se vsypou sušené listy, zalijí se 40procentní vodkou a nechte asi 3 týdny louhovat. Každý den protřepejte, poté přelijte přes plátýnko do čisté uzavíratelné lahvičky, která se uchovává v chladničce. Užívá se vždy 1 lžička tinktury pro posílení imunity a zlepšení zdravotního stavu.
Zdroj: sovkusom.ru