Marek Lambora se nedávno zapojil do kampaně Podej ruku, jejímž cílem je upozornit na závažný problém domácího násilí. Společně s herečkou Eliškou Křenkovou si zahrál v emotivním videoklipu kapely Vesna, který má nejen šokovat, ale především vyvolat debatu a přimět lidi více si všímat dění kolem sebe. Podle Lambory nešlo o běžnou pracovní nabídku, ale o projekt, který v něm zanechal hlubokou stopu. „Byl jsem osloven, když už bylo jasné, že v tom klipu bude účinkovat Eliška Křenková. My jsme se dlouho před kamerou nepotkali, tak jsem byl šťastný. Když jsem se dozvěděl, že klip bude režírovat Ruy Okamura, tak jsem byl taky rád,“ svěřil se. Jeho nadšení však brzy vystřídala zodpovědnost a touha porozumět tématu do hloubky.
Když teorie nestačí a přijde realita
Příprava na tuto roli vedla herce k tomu, že se ponořil do informací o domácím násilí více, než původně očekával. Jak sám přiznal, měl pocit, že má o tématu základní přehled, ale během práce na projektu si uvědomil, jak moc se mýlil. „Zjistil jsem, že si myslíme, že domácí násilí známe, víme, jak pomoci, ale když potom dojde na lámání chleba, tak já sám jsem úplně nevěděl, co říct a jak nejlépe pomoci,“ uvedl otevřeně.
Vnímavost jako klíč k pomoci
Kampaň Podej ruku podle Lambory nemíří výhradně na oběti, ale především na jejich okolí. Cílem je upozornit na to, že domácí násilí často zůstává skryté právě proto, že si ho lidé ve svém okolí nevšímají, nebo ho neumí rozpoznat. „Velmi mě překvapilo, že každý čtvrtý až pátý člověk zažívá domácí násilí. Když se nad tím člověk zamyslí, tak si uvědomí, že nejspíš kolem někoho procházel, nebo se s někým bavil a vůbec nevěděl, že si něco podobného prožívá,“ řekl. Uvedl, že od té doby vnímá lidi kolem sebe mnohem citlivěji a snaží se být opatrnější ve svých soudech i chování. Právě o tuto změnu pohledu se snaží i samotná kampaň.
Emoce nejsou slabost
Jedním z témat, které Lambora otevřel, bylo i vnímání mužů ve společnosti a tlak, který je na ně vyvíjený. Podle něj stále přetrvává škodlivý stereotyp, že muž nesmí ukazovat slabost a už vůbec ne slzy. „Snažím se na sobě pracovat, protože to nemáme také jednoduché jako muži. A nejhorší věta, která prý byla na silnějším pohlaví spáchána, zní: ,muži nebrečí.‘ A to si myslím, že je něco, s čím se naše generace a možná ještě pár generací po nás bude trošku prát,“ sdělil herec.
Natáčení, které si žádalo oběti
Klip kapely Vesna se natáčel v náročných podmínkách – na konci října. Bylo už chladno, uprostřed hlubokého lesa a v blátivé bažině. Lambora přiznal, že natáčení bylo psychicky náročné a také fyzicky vyčerpávající. „Bylo to poměrně náročné, protože jsme točili na konci října, když už začíná být zima, uprostřed hlubokého lesa a v bažině. Měli jsme hodně přesčasů, protože ten projekt si zasloužil, aby se dělal pořádně,“ popsal. Přesto všechno si herec stojí za tím, že šlo o nesmírně důležitou zkušenost. Celý tým cítil, že pracují na něčem, co může mít skutečný dopad, a proto do natáčení dali maximum bez ohledu na nepohodlí.
Mráz po zádech a naděje pro budoucnost
Výsledný klip v Lamborovi zanechal silný dojem. „Když jsem ho následně viděl, tak se mě velmi dotknul. Prolétl mi mráz po zádech. Ten klip je velmi atakující a dovede obejmout. Doufám, že těm, kteří to potřebují, tak otevře oči,“ sdělil. Věří, že projekt dokáže nejen informovat, ale hlavně pomoci těm, kteří si procházejí domácím násilím a neví, kam se obrátit. Kampaň má podle něj potenciál stát se hlasem těch, kteří zatím mlčí.
Zdroj: extra.cz