Než usnete, může se objevit pocit pádu. Možná to zažíváte příliš často a vrtá vám hlavou, o co se vlastně jedná. V článku se dozvíte všechno potřebné o tzv. hypnickém trhnutí, jak se tento jev odborně nazývá. Tyto otřesy jsou svalové kontrakce, které se objevují především na nohou. Mohou být velmi silné, ale někteří lidé si jich ani nevšimnou. Objevit se ale mohou i jiné problémy, například zrakové halucinace.
Ležíte v posteli, usínáte a najednou sebou trhnete
Pohodlně se uložíte, čekáte, až usnete, spánek už se blíží a vy najednou cítíte, jak sebou trhnete. Je to obvykle normální jev, který se objeví skoro u každého člověka minimálně jednou za život. Mnoho lidí ho ale prožívá pravidelně, při každém usíná. Při trhnutí budete mít pocit, jako když padáte z velké výšky a najednou jste znovu vzhůru. Když usínáte podruhé, už se tento pocit neobjeví. Škubnutí ale nejsou nebezpečná a jsou zcela běžnou součástí našeho těla, které pracuje i ve spánku.
Co je vlastně hypnické škubnutí? Abyste se ráno probudili odpočatí, musíte projít čtyřmi nebo pěti 90timinutovými cykly. Během těch se projeví různé fáze spánku. Známe probuzení, lehký spánek, hluboký spánek, REM spánek, a nakonec se celý proces opakuje. Počet hodin spánku je závislý na každém z nás. Hypnické trhnutí je svalový stah a objeví se právě při přechodu z bdělosti do spánku. Je to podobné jako škytavka. Je to nedobrovolný svalový pohyb, který může mít různou intenzitu, nevyhýbá se mužům ani ženám a může se objevit v jakémkoliv věku.
Někteří lidé cítí pád, jiní mohou mít problémy s dýcháním
Pro mnoho lidí je hypnické trhnutí velmi nepříjemné. Kromě toho, že máte pocit pádu, se objevit mohou také problémy s dýcháním, můžete se potit nebo se vám zrychlí srdeční tep. Jsou to však zcela přirozené procesy, kterých se nemusíte bát. Neznamená to, že budete mít zdravotní problém, jestli ale máte pochybnost, můžete navštívit lékaře. Někteří lidé mohou mít kvůli těmto záškubům problémy s usínáním.
A jaké jsou příčiny těchto trhnutí? Vědcům se zatím nepodařilo přesně určit, jak jsou tyto záškuby možné. Některé faktory je ale mohou značně ovlivnit. Mezi tako patří například emoční vypětí nebo stres. Jestli se snažíte usnout ve stresu, budete to mít velmi těžké. Pokud se vám podaří usnout, spánek bude neklidný, protože i během něj bude mozek zpracovávat těžké informace. Objevit se tak snadno může i hypnické trhnutí, které vás probudí. Před spaním je vhodné meditovat nebo relaxovat, abyste se uvolnili.
Trhnutí se může objevit i při nedostatku spánku
Pokud máte problémy se spánkem, svalové křeče se mohou dostavit i každý den. Tělo si tak může říct o více hodin spánku, které mu musíte dopřát. Jinak se dostanete do začarovaného kruhu, ze kterého nebude cesta ven. Poruchy spánku mohou být častým důvodem ke svalovým stahům. Problém může být také fyzická aktivita. Sportování a cvičení jsou samozřejmě zdravé, ale příliš mnoho aktivity může způsobit hypnické trhnutí. Tělo má problémy s tím, aby zpomalilo a vyjádří to právě těmito záškuby.
Jestli jste milovníkem kávy nebo si sem tam pomůžete při posilování nějakým stimulantem, může to být problém při usínání a záškuby se mohou objevit. Káva udrží mozek dlouho vzhůru, a pokud si ji dopřejete pozdě večer, tělo si nebude chtít odpočinout. Vliv na tato trhnutí může mít také nedostatek určitých vitaminů nebo minerálů. Nedostatek hořčíku, železa nebo vápníku může být příčinou těchto stahů. Dejte svému tělu všeho dostatek a uvidíte, že než usnete, budete „padat“ mnohem méně.
Neexistuje žádný lék, který by hypnické otřesy omezil. Je to normální jev. Pomoci si můžete nejen pravidelnou a vyváženou stravou, ale také tím, že budete spát v temné a klidné místnosti, kde vás nebude nic rušit. Jestliže vám ale trhnutí nedají spát a spánek je přerušovaný nebo ho máte málo, poraďte se s odborníky na dalším postupu.