Připravte se správně na zimní topnou sezónu a nebudete muset utrácet tolik peněz, i když budou venku zuřit tvrdé mrazy. Prvním a nejdůležitějším krokem je odpuštění vzduchu z radiátorů. Ukážeme vám, jak na to. Pokud jste kotel již spustili, není to problém. I nyní můžete bezpečně provést ventilaci. Pokud si nejste jisti, kontaktujte odborníka a zeptejte se ho na postup. Jak se na topení dobře připravit?
První krok
V první řadě musíte vypnout všechny radiátory v bytě či domě. Zastavte kotel nebo cirkulační čerpadlo před zahájením celého procesu. Poté umístěte odvznušňovací ventil do horní poloviny topení. Pokud vám mechanik nedal klíč, můžete jej snadno získat v každém obchodě pro kutily. Není ani příliš drahý, takže si ho můžete klidně pořídit.
Následně vložte klíč do odvzdušňovače a otáčejte jím proti směru hodinových ručiček, dokud z něj nezačne vytékat voda. Mějte po ruce misku nebo sklenici, abyste mohli zachytit vodu vycházející z ventilu, pokud jste klíčem otočili příliš daleko. Vodu kapající z ventilu vysajte hadříkem. Musíte jen vypustit nahromaděný vzduch, nemusíte příliš otevírat ventil, protože voda pak příliš vystříkne.
Jak vidíte, příprava je snadná
Jakmile uslyšíte syčivý zvuk a objeví se první kapky vody, pokuste se ihned zavřít ventil tak, aby z něj neuniklo příliš mnoho vody. Jakmile voda vytéká z radiátoru, tlak se sníží. Pokud se tlak během ventilace hodně změní, uvidíte to na tlakovém teploměru kotle. Pokud tlak plynového kotle poklesne pod 0,8 baru, musíte otevřít plnicí ventil kotle, abyste naplnili systém.
V případě plynového kotle musí být během instalace tlak 1,4 až 1,5 baru a během provozu nesmí překročit 2,5 baru. Na internetu najdete řadu video návodů, které vám s celým procesem pomohou. Když to uděláte, během zimy protopíte mnohem méně peněz. Voda v radiátoru se bude ohřívat rychleji, díky čemuž se rychleji ohřeje také místnost.