Máte strach se zvyšujícím se věkem o svou pamět? Podívejte se na 4 jednoduchá cvičení, které Vám zajistí čistou a plně fungující paměť i ve stáří!

Pravidelné cvičení pomáhá udržovat tělo v dobrém stavu a tím i zlepšovat vzhled změn spojených se stářím. To platí pro všechny orgány v našem těle – včetně našeho mozku.

Reklama

Dnes jsme se proto rozhodli s Vámi podělit o 4 jednoduché cvičení, které Vám pomohou zachovat paměť a další kognitivní funkce až do stáří!

Vícebarevný text

[hana-code-insert name=’google‘ /]Před Vámi je seznam slov napsaných v různých barvách. Počínaje nejvyšším slovem, vždy nahlas řekněte název barvy, ve které jsou zapsána slova v seznamu. Když se dostanete na konec seznamu, pojmenujte každou barvu znovu v opačném pořadí. Očekávejte, že to bude zpočátku těžké, protože sekce odpovědné za vnímání textu a vnímání barev se nacházejí v různých hemisférách mozku.

Výsledný efekt! Pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě tím, že vytváří nové spojení mezi hemisférami/zlepšením koncentrace a schopností spínat pozornost.

Reklama

Tabulka Schulte

Soustřeďte se na číslo 19 ve středu čtverce. Vaším úkolem je najít číslo 1 a pak všechna zbývající čísla ve vzestupném pořadí. Později můžete nakreslit vlastní tabulku (nezapomeňte náhodně uspořádat čísla v buňkách). Případně můžete vyhledat tabulky Shulte na Internetu.

Výsledný efekt! Zvyšuje příjem a zpracování informací a rozvíjí periferní vidění.

Gesta pomocí prstů

Uspořádejte prsty pravé ruky, abyste vytvořili znamení „míru“ a současně s levou rukou proveďte značku „OK“. Potom změňte uspořádání prstů tak, aby levá ruka ukázala „klid“ a pravá ruka „OK“. Opakujte to několikrát a poté cvičení proveďte oběma rukama najednou!

Výsledný efekt! Cvičí pozornost a rozvíjí schopnost rychle přecházet z jedné úlohy na druhou.

Bimanuální synchronní psaní

Pro toto cvičení budete potřebovat dva listy papíru a pár snadno použitelných psacích potřeb. Když je vše připraveno, pokračujte v kreslení geometrických tvarů oběma rukama najednou. Můžete také psát písmena nebo slova (za předpokladu, že počet znaků je stejný pro obě ruce).

Výsledný efekt! Synchronní psaní učí mozek, aby současně zvládl více úkolů, čímž stimuluje činnost obou hemisfér.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Několik dalších tipů

Známý neurolog, Lawrence Katz, vyvinul systém cvičení, který pomáhá Vašemu mozku udržovat své funkce plně i ve zralém stáří.

Zde je několik tipů z jeho knih:

  • Snažte se provádět světské, každodenní rituály (jako je čištění zubů nebo česání vlasů) pomocí své nedominantní ruky.
  • Při sprchování nebo při provádění jiných rutinních činností tak čiňte se zavřenýma očima.
  • Často měňte trasy, které používáte pro dojíždění do zaměstnání, do obchodů nebo do jiných pravidelných destinací.
  • Při sledování filmu zkuste vypnout zvuk a spoléhat se na gesta herců, abyste uhodli, o čem mluví.
Reklama