V Česku tuto metodu vyzkoušel už v osmdesátých letech minulého století student vysoké školy Šimon Plánička v komedii režiséra Zdeňka Trošky „Slunce, seno, jahody“. To, co se zdálo mnohým tuzemcům jako velmi dobrý vtip, následně potvrdily vědecké týmy z Velké Británie nebo ze Spojených států amerických. Tahle žena z virálního videa sice o metodě nemá tušení, ale ví, že její ranní zpěv kravičkám svědčí. Podívejte se sami!
Každé ráno u ohrady
Jen, co se žena každé ráno objeví u ohrady, hned přibíhají. Už totiž vědí z předešlých dnů, že bude hudební představení. Přesně k této situaci došlo v Irsku, kde se hned vedle penzionu v Dingle nachází místní pastvina pro tury a žena každé ráno přicházela zpívat krávám své překrásné písně. Zpěv je zážitek pro lidi, ale obecenstvem mohou být také zvířata, což dokazuje virální video, které se rozšířilo na sociálních sítích.
Hlavy u kamenného plotu
Podle odborníků mají hospodářská zvířata hudbu v oblibě. Zatímco Zdeněk Troška si z výzkumu Šimona Pláničky tak trochu utahoval, pozdější výzkumy mu daly za pravdu, protože celková pohoda krav zvyšuje jejich dojivost až o 20 až 30 procent. To samozřejmě není cílem ženy, která chodí ráno při svém pobytu na poloostrově v hrabství Kerry na pobřeží Atlantiku. Ona má jen radost z toho, že jsou zvířata šťastná.
Muzikoterapie pro krávy
Krávy patří mezi společenská zvířata, která vnímají hudbu velmi silně a dokáže je uklidnit ve stresových situacích. A nejen při stresu, ale také v běžných situacích je umí příjemná melodie zklidnit a dopřát jim možnost klidných a tlumených tónů, které zlepšují jejich reprodukční schopnosti a vedou k vyšší dojivosti. Žena těšila krávy i bez vědeckých poznatků, snadno podle jejich zájmu poznala, že je hudba baví. Navíc přibíhaly další a další i ze vzdálenějších míst pastviny nebo z protějšího zemědělského dvora.
Zdroj: animalchannel.co