Téměř každý si alespoň jednou v životě dal banán. Je to ovoce, které se ve světě těší velké oblibě, a koupit si ho můžete během celého roku. Víte ale, co jsou bílé nitky, které se objeví poté, co banán oloupete?
Banány mají jedinečnou chuť, a můžete je použít i na pečení
Když banán loupete ze slupky, určitě si všimnete tenkých bílých nitek, které k banánům neodmyslitelně patří. Banán patří mezi velmi sladké ovoce, využít ho můžete nejen samotný jako svačinu, ale často si z něj lidé dělají například ovoce smoothie nebo ho používají do pečení. Zralé banány poznáte podle barvy, protože slupka bude žlutá. Ty nevyzrále budou zelené, ale nemusíte se bát, v misce na lince vám během několika dní dozrají.
Bílá vlákna v banánech se nazývají phloem a velké množství lidí je skutečně vyhazuje společně se slupkou. Víte ale, jestli se dají jíst a pokud ano, jestli neškodí našemu zdraví? Jedná se vlastně o tkáň banánů, ve které probíhá fotosyntéza. Jsou to banánové žíly, kterými proudí živiny, které potřebují mladé plody k tomu, aby dozrály a dařilo se jim. Díky nic také poznáte, jestli je banán skutečně zralý. Pokud nitky zůstanou po odloupnutí na banánu, ještě chvíli počkejte. V opačném případě se do něj můžete pustit.
V některých zemích jedí banán i se slupkou
Banánová slupka obsahuje mimo jiné také vitamin B6 a B12, stejně jako hořčík nebo draslík. Není tedy divu, že ji v některých zemích konzumují spolu s banánem. Pokud se ji rozhodnete vyzkoušet, nezapomeňte celý banán pečlivě umýt. Velmi záleží na tom, odkud banán kupujete. Ty v obchodech mohou být plné pesticidů, z domácích nebo farmářských trhů budou rozhodně kvalitnější.
Banánové bílé nitky tak můžete konzumovat společně s banánem. Dodají energii, vlákninu i sacharidy. Banány se skvělé hodí na pečení, je z nich skvělý například Krtkův dort, který je velmi oblíbený. Výborné jsou také zapečené banány například s čokoládou. Svou chutí si získá každého, kdo ho ochutná.