Milujete orchideje, ale nebaví Vás za ně v zahradnictví utrácet takový majlant? Podívejte se na trik, jak jednoduše orchideu rozmnožit!

Když jsem dostala svou první orchideu jako dar, ihned jsem se do této rostliny zamilovala. Orchidejí máme již plný dům a dokonce je pěstujeme i ve sklepě. Vlastnoručně vypěstované orchideje rozdávám přítelkyním a ty jen kroutí hlavami, kde chodím na ty bohaté květy. Tajemství spočívá ve správném množení.

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Množení orchidejí se obecně považuje za náročný proces. Pravda je taková, že orchidej je sice krásná, ale stále je to jen rostlina a ať to zní jakkoli drsně, v jistém smyslu roste jako plevel. Vydrží téměř všechno, pokud k jejímu absolutní likvidaci nepřispějete velkým množstvím hnojiva nebo mimořádně nepříznivými podmínkami. V principu však orchidej snese téměř všechno a stejně se dá bez problémů namnožit.

3 jednoduché metody

Oddělování

Pokud máte orchidej, ze které očividně roste další orchidej, bez okolků je navzájem oddělte. Na to, aby se vám tento proces vydařil a z jedné orchideje byly najednou dvě, zcela stačí, pokud je rostlina zdravá a kořínky nejsou suché. Orchidej oddělujte tímto způsobem vždy na jaře. Během roku se může stát, že se neuchytí, no nebývá to pravidlem. Kořeny opatrně oddělte od sebe, připravte si misku se substrátem na orchideje, který předtím podlijte vodou a orchideu do něj jednoduše vložte. Dejte na slunné místo a za krátký čas se můžete těšit z krásných květin. Aby orchidej lépe zakořenila a měla dostatek vláhy, dbejte na neustálý dostatek vody a kořínky denně stříkejte čistou vodou z rozprašovače.

Reklama

Radikální řez

Vaše péče o orchideu je zaručeně správná, pokud se Vám v průběhu jejího růstu začnou dít procesy u kořínků. Je náročnější oddělit je od mateřské rostliny, ale dá se to. Najděte dva lístky, z nichž trčí kořínky dlouhé minimálně 3-5 centimetrů a jednoduše ji od mateřské rostliny odřízněte. Odřezek namočte do sklenice s vodou a čekejte, dokud nezačne pouštět další kořeny. Když je bude mít přiměřeně dlouhé a budou i dostatečně tlusté, postupujte jako při prvním dělení. Zasaďte rostlinu do substrátu a dokud nevyžene první nové lístky, stříkejte kořeny každý den vodou z rozprašovače.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Sazenice

Při této metodě si musíte v první řadě koupit sazenice orchidejí. Odborníci tvrdí, že tento proces je velmi náročný především pro potřebnou přítomnost některých druhů hub, bez kterých orchidea nedokáže vyrůst. Přesto je to možné a dokonce zcela jednoduché. Připravte si roztok manganistanu draselného. Po otevření a vyjmutí sazenic, sazenice opláchněte pod studenou vodou a pak je namočte do roztoku manganistanu draselného na 5 minut. Vyložte sazenice na papírovou utěrku a nechte uschnout. Sazenice dejte do speciálního substrátu na klíčení orchidejí a udržujte je neustále vlhké a na slunném místě. Pozor, ne na přímém slunci! Teplota v místnosti by měla být kolem 20-24 ° C. Po úspěšném vypěstování je už jen rozsaďte do jednotlivých květináčů a za krátký čas budete mít doma oázu květů.

Reklama