V roce 2016 přesně den svatého Valentýna, tedy 14. února, publikovala mladá matka Mallory Smothers na Facebooku fotografii dvou sáčků s odsátým mateřským mlékem ze dvou po sobě jdoucích dní. První je z běžného dne, kdy bylo její dítě zdravé. K večeru ale ulehlo s nachlazením a maminka se o něj celou noc starala. Druhý sáček tak obsahuje mléko ze dne, kdy už bylo dítě celý den nemocné.
Léčivé mateřské mléko
Ke zveřejněnému snímku přidala i vysvětlení: „Nedávno jsem četla v lékařským časopisu o změnách, které tělo kojící ženy provádí s mateřským mlékem. Protože mateřské mléko je jediným přirozeným zdrojem živin kojenců, tělo matky mléko samo upravuje tak, aby splňovalo všechny nároky kojence. Při sání mléka se do bradavky dostanou sliny dítěte, které dokáže tělo matky „analyzovat“ a mléko přizpůsobit. Třeba právě v případě nemoci.“
Nejslavnější fotka mateřského mléka na světě
Fotka sáčků s odsátým mlékem i vysvětlení začaly na Facebooku sdílet desetitisíce, a později i statisíce lidí, a tak můžeme bez nadsázky říci, že jde o nejslavnější fotku mateřského mléka na světě. Toho si pochopitelně všimla i řada lékařů, kteří fotku využívají i k osvětě mezi mladými maminkami, zejména prvorodičkami. Netřeba dodávat, že slova Mallory Smothers potvrzují.
A dodávají, že příčina změny struktury a obsahu látek v mateřském mléce může být také zdravotní stav matky. Pokud onemocní, její tělo dělá vše pro to, aby se bakterie či viry nedostaly také do mléka, tedy aby se snížilo riziko, že matka přenese nemoc také na dítě. K přenosům nemocí pochopitelně i tak dochází, často však jinými způsoby než prostřednictvím mateřského mléka – kojící matka je totiž se svým potomkem prakticky v neustálém kontaktu a novorozeňata bohužel ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém, který by je před nákazou od matky dokázal ochránit.