Originální dřevěné parkety se dnes už jen tak nevidí. Tyto kousky se pomalu ale jistě stávají historickým skvostem. Pokud máte i Vy doma ještě původní dřevěné parkety, za nic na světě je nevyhazujte a nenahrazujte laminátovou podlahou! Raději se pusťte do opravy, která není ani tak náročná a ani tak drahá, jak byste si mysleli.
Čas běží neuvěřitelnou rychlostí a bere s sebou i krásu. V případě nádherných původních parket je však možné čas přelstít. Takové parkety si umíte snadno opravit sami. Vrátíte jim jejich původní lesk a u Vás doma to tak bude dýchat čímsi, co dnes nemá jen tak leckdo. Staré parkety jsou ten nejkrásnější kus domova, ať by byly jakkoli poškozeny. Stačí se jim jen pověnovat a o kvalitní a krásnou podlahu máte postaráno na dalších dvacet let.
Renovace parket
Škrábance, odřeniny, matný lak. Pokud chcete své zašlé a na oko zničené parkety zrenovovat, musíte jim dopřát především ochranný povlak, který je bude chránit další desítky let. Důkladně parkety potřete epoxidovou pryskyřicí nebo akrylovým lakem. Nechte parkety jeden den schnout a budou se lesknout jako nové. V případě, že máte parkety zničeny více a jsou na nich i škrábance, či odřeniny, odstraňte je ještě před lakováním speciální pastou, kterou dostanete v obchodech s podlahovými krytinami. Nezapomeňte si však s sebou vzít vzorek barvy, nebo velmi věrnou barevnou fotografii, abyste trefili ten správný odstín. Po aplikaci pasty nebudete věřit, že na parketách byly kdysi rýhy nebo odřeniny.
[hana-code-insert name=’google‘ /]
A co nečistoty?
Pokud se na parketách za roky nasbíraly nečistoty, které jste již jaksi nestihli sundat, i v tomto případě existuje řešení. Mezi takové nečistoty patří například zaschlá barva z malby, či jiné barvy po malování radiátorů, případně po rekonstrukci oken. Na takovéto nečistoty si vezměte gumu nebo sušený jíl, do plastového sáčku dejte led a umístěte ho na problémové oblasti. Po 20 minutách začněte místa drhnout gumou nebo jílem a za pár minut bude všechno pryč.
Hluboké rýhy
Nepříjemný problém vzniklý opotřebením. Při řešení této situace si nejprve změřte vlhkost vzduchu v místnosti. Pokud je vlhkost více než 60 %, jediným řešením bude opravdu pouze výměna podlahy. Pokud je však vlhkost nižší, můžete parkety s klidným svědomím opravit. Řešení problému nejlépe posoudíte Vy sami. Pokud je rýha hlubší, ale není to ještě prasklina, pak můžete použít výše zmíněnou pastu. Pokud se jedná o pořádnou prasklinu, pak je řešením vyplnit ji namočeným dřevěným klínem a vložit do díry.
Jak si takový klín vyrobíte? Jednoduše si ho podle velikosti praskliny odštěpíte z jiného kusu dřeva. Mezery, které Vám po vložení klínu zůstanou, začistěte jemným smirkem a přetřete speciální pastou, aby se povrch vyrovnal. Potom ošetřete lakem. Na parketách nebude nic vidět.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]
Zduřeniny
I zduřelá podlaha je častým problémem, který zpravidla souvisí s vlhkostí pod ní. V tomto případě se jedná o krátkodobou záležitost. Pokud chcete dostat parkety do původního stavu, bulka po vylité kapalině nesmí být starší než 14 dní. Po této době už pod parketami začínají vznikat plísně a to je důvod, kdy byste měli začít uvažovat nad rozsáhlejším řešením. Pokud jste však tento limit nepřekročily, vezměte si obyčejný fén. Vyzbrojte se trpělivostí a zahřívejte zduřelé parkety přibližně 90 minut. V případě, že znáte opraváře, požádejte ho o zapůjčení speciálního sušiče určeného na takový problém. Po zahřátí podlahy ji okamžitě překryjte koberečkem, nebo jinou látkou a zatižte minimálně 10 kilogramovým závažím na metr čtvereční. Po jednom dni můžete závaží odstranit a těšit se z podlahy bez zduřenin.
Pokud jsou i Vaše původní podlahy v žalostném stavu, nemusíte být v žalostném stavu i Vy. Stačí se poučit z rad odborníků a dát všechno do pořádku. Takové parkety Vás vůbec nevyjdou draho. A Váš domov bude nadále skvostem, jehož cena bude už jen narůstat.