Moje vysazené jahody byli po zimě bez života a po zimě potřebovali speciální hnojivo. Speciální hnojivo funguje jako elixír života.

Není nic lepšího než vypěstovat a sklízet si čerstvé jahůdky z vlastní zahrady. Aby však byla úroda bohatá a kvalitní, občas si musíme trochu pomoci a o jahůdky se musíme s láskou starat. Odstraňujeme popadané listy, půdu trochu prokypříme a samozřejmě někdy se hodí i nějaké to přírodní hnojivo, abychom trochu podpořili růst. Dnes si řekneme něco o tom, jak se již na jaře začít starat o jahody.

Reklama

Jak hnojit jahody na začátku jara?

I Vy se ptáte, jaké hnojivo zvolit na začátku jara? Možností je mnoho a záleží jen na Vašich preferencích. Na hnojení můžete použít například výrobky z kyselého mléka, kvasnice, kuřecí trus, močovinu nebo i opadané kousky dřevní hmoty a mnoho dalších. Je třeba si uvědomit, že jahody jsou velmi vrtkavé a je důležité poskytnout jim dostatek živin a optimální složení výživy.

Pár užitečných rad

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Hnojit jarní jahody bychom měli v druhém roce po výsadbě. Je to i proto, že při výsadbě mají dost hnojiva a hlavně proto, že pokud nedozrálou rostlinu pohnojíme, bude obklopena mikroživinami, které rostlinu poškodí a mohou přispět k různým onemocněním.

Reklama

Při pěstování ve velkých sazenicích bychom měli nechat při výsadbě otvor, kde budeme později dávat směs humusu, draselné soli, močoviny a superfosfátu a hlavně, jahody pěstované takto třeba pořádně zalévat. Na 1 metr čtvereční se používá obvykle 10 litrů vody. Směs hnojiva by měla být připravena v následujícím poměru:

  • humus v nádobě,
  • 25 g močoviny a draselné soli,
  • 40 gramů superfosfátu.

Jahody hnojíme vždy druhý rok brzy na jaře, jakmile roztaje sníh a půda se trochu ohřeje. Vždy se snažíme odstranit odumřelé části rostlin v blízkosti a samozřejmě plevel. Půdu směšujeme s humusem a dobře zalijeme a použijeme hnojivo podle preferencí.

Hnojit můžeme i třetí rok s tím, že používáme stejné postupy. Obsah močoviny v hnojivu by se však měl snížit na 10 gramů.

Hnojit můžeme i kuřecím nebo tedy slepičím trusem. Má vysoký obsah dusíku, což je pro hnojiva příznačné. Takové hnojivo si vyrobíme v poměru na 10 litrů vody 0,5 litru trusu. Suroviny třeba smíchat a nechat tři dny odstát. Následně aplikujeme horní postřik a na 1 metr čtvereční použijeme maximálně 1 kg takového hnojiva.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Hnojit můžete i listy, které se potírají speciálními hnojivy, které lze koupit v zahrádkářství.

Hnojit můžeme, jak jsme uvedli v úvodu, i droždím. Buď použijeme klasické droždí v kostce, nebo si můžeme pomoci i starým chlebem, který droždí obsahuje v koncentrované formě. Chléb stačí namočit ve vodě a nechat odstát minimálně 5 dní. Touto tekutinou pak můžeme jahody zalévat.

Dobrý pomocník je tedy i klasické droždí, které stačí rozmíchat s vodou. Při velkých záhonech samozřejmě množství zvýšíme. Ověřený poměr je 1 kilogram droždí na 5 litrů vody. Na 1 metr čtvereční používáme většinou 10 litrů vody a hnojíme dvakrát ročně.

Při hnojení však nezapomeňte na velmi důležitou věc. Přehnojení je ještě horší než kdybyste nehnojili vůbec. Můžete přijít o celou úrodu, a proto byste se měli řídit tímto zlatým pravidlem.

Reklama