Od soboty do neděle mohou lidé v Česku a na Slovensku spatřit polární záři. Řekl to astronom Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě s odvoláním na informace amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Tento jev se objeví po setmění a pozorovací podmínky jsou lepší. Záře je výsledkem interakce hustého oblaku nabitých částic se zemskou atmosférou.
Celou noc se ale pozorování vyplatí,“ řekl. Aktuální předpověď počasí je podle něj dobrá a pozorování by Měsíc neměla rušit. Měsíc vyjde až o půlnoci. Astronomové poukázali na to, že pro pozorování je třeba najít místo s širokým výhledem na sever a bez světelného znečištění.
Polární záři lze v Česku podle Horálka pozorovat jednou za rok. „Ale v některých letech se nic neděje, a pak v některých letech potřebujete čtyřikrát ročně. Obvykle blízko maxima 11letého cyklu sluneční aktivity – maximum se blíží a stane se to v roce 2025,“ řekl. V březnu 2015 lidé v České republice spatřili poslední důležitou polární záři.
Podle Horálka je polární záře způsobena neustálým šířením nabitých částic ze Slunce, interakcí s molekulami a atomy vzduchu v horních vrstvách atmosféry země. Obvykle se vyskytují ve výšce 80 až 150 kilometrů nad zemským povrchem. Za interakcí stojí protony, elektrony a takzvané alfa částice, což jsou jádra helia se dvěma protony a dvěma neutrony Slunce vzniká obvykle při silných erupcích v magneticky uzavřených oblacích.
„Země má svůj přirozený magnetický štít, takže většina životu nebezpečného záření je odkloněna. Část tohoto slunečního materiálu je však zachycena v oblasti kolem zemských magnetických pólů, kde siločáry a částice zemského magnetického pole pronikají do naší atmosféry.Tam vlivem srážek s atomy a molekulami vzduchu dochází k excitaci a ionizaci a následnému záření ve formě viditelného světla,“ popsal. „Ve skutečnosti pozorujeme doutnající výboje v zemské atmosféře, jejichž stíny odpovídají konkrétním hodnotám zářivé energie,“ uzavřel.