Mezi českými herci byste jen těžko hledali tak výraznou osobnost, jakou byl Jiří Bartoška. Právě jeho odchod do filmového nebe ve věku 78 let zasáhl nejen jeho nejbližší, ale také nespočet fanoušků a obdivovatelů. V následujících řádcích si připomeneme nejen jeho bohatou hereckou kariéru, ale i boj se zákeřnou nemocí a neochvějné odhodlání stát v čele Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který díky němu získal světový lesk.
Zdravotní potíže a statečný boj
V posledních letech musel Jiří Bartoška čelit vážným zdravotním komplikacím, které by mnohé zlomily. V roce 2014 mu diagnostikovali rakovinu mízních uzlin, kterou se mu podařilo na čas porazit. Bohužel v roce 2023 se nemoc vrátila a herec musel opět zahájit léčbu. Kromě toho ho potrápil i zánět slepého střeva, kvůli kterému skončil koncem roku 2020 v nemocnici, a letos se zřejmě nakazil koronavirem. Přesto zůstával aktivní. Jak sám řekl: „On se ale z rakoviny dělá až moc velký strašák. Je to sice vážná nemoc, ale ne žádné mystérium.„
Cigaretová vášeň a rozhodný krok
Jiří Bartoška byl známý svou slabostí pro cigarety, které neodložil ani během zdravotních trablů. Kouření bylo jeho celoživotní vášní, ale po 60 letech kouření klasických cigaret se rozhodl pro změnu. V prosinci 2020 řekl: „Řekl jsem si, že přestanu, tak jsem přestal. Nakouřil jsem se v životě dost.“ Místo tabáku začal používat jejich elektronickou variantu, čímž alespoň částečně zmírnil zdravotní rizika spojená s kouřením.
Od výtvarné výchovy k divadelním prknům
Jeho cesta k herectví nebyla přímočará. Původně chtěl studovat dějiny umění, ale když ho nevzali, začal učit výtvarnou výchovu v pardubickém domě pionýrů. Na radu přátel si pak podal přihlášku na brněnskou JAMU, kde se setkal s budoucími ikonami českého herectví – Dagmar Havlovou, Bolkem Polívkou nebo Karlem Heřmánkem. Tato náhoda se nakonec ukázala jako osudová a nasměrovala ho na dráhu, která ovlivnila českou kulturu na desetiletí.
Divadlo jako srdcová záležitost
Po studiích působil Bartoška v různých divadlech – od Huse na provázku v Brně až po Divadlo Na zábradlí v Praze, kde působil více než dekádu. Hrál zde v řadě nezapomenutelných inscenací, mimo jiné i v Shakespearově Hamletovi nebo Dostojevského Bratrech Karamazových. Později hostoval i v Národním divadle. Divadelní desky mu byly vždy blízké a i přes slávu na filmovém plátně zůstával jejich věrným milovníkem.
Filmová hvězda a idol generací
Svoji první filmovou roli ztvárnil až ve svých 28 letech, ale okamžitě zazářil jako lovec Sokol ve známé pravěké trilogii Osada Havranů, Na veliké řece a Volání rodu. Jeho charismatický vzhled a mužný hlas z něj učinily idol mnoha žen. Mezi jeho nejsilnější filmové výkony patří role houslisty Matěje Minače ve filmu Všichni moji blízcí, za kterou obdržel Českého lva. Nezapomenutelný byl také v titulech jako Teorie tygra, Hřbitov cizinců či kultovní seriál Sanitka.
Televizní hvězda napříč dekádami
Jiří Bartoška nebyl jen filmovým hercem, ale také stálicí televizních obrazovek. Zářil v řadě seriálů, které dnes patří do zlatého fondu české televize – Cirkus Humberto, My všichni školou povinní nebo Život a doba soudce A. K.. V posledních letech se objevil i v úspěšných projektech jako slovenské krimi Za sklem nebo historická série Zločiny Velké Prahy. Byl hercem, který dokázal oslovit diváky všech generací.
Prezident festivalu s vizí
V roce 1994 se ujal vedení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a proměnil ho v událost světového formátu. Společně s Evou Zaoralovou pozvedli přehlídku z prachu zapomnění a přivedli na ni hvězdy světového kalibru – od Leonarda DiCapria přes Michaela Douglase po Scarlett Johanssonovou. Pod jeho vedením se festival stal výkladní skříní české kinematografie a vstupenkou do světa filmu pro mnohé české tvůrce.
Osobnost, na kterou se nezapomíná
Jiří Bartoška zanechal v české kultuře nesmazatelnou stopu. Byl charismatický, vtipný, obětavý a nikdy neztrácel nadhled. I přes vážné zdravotní potíže si udržel humor a chuť žít. Zůstal aktivní až do posledních měsíců svého života. Zemřel obklopen láskou své rodiny – manželky Andrey a dvou dospělých dětí. Česká herecká scéna i Karlovy Vary ztratily výjimečného člověka, na kterého budeme dlouho vzpomínat.
Zdroj: Blesk.cz