Nebudete věřit tomu, jak něžné a přátelské umí být gorily. Ne vždy je důvod se těchto velkých zvířat obávat

Počet lidí na planetě Zeni neustále roste. Bohužel je s rostoucím počtem lidí spojen také jeden smutný jev – neustále klesající počet zvířat žijících ve volné přírodě. Mnohých už je tak málo, že jsou řazena mezi ohrožená, či dokonce kriticky ohrožená zvířata. Již mnoho let na tento seznam ohrožených zvířat patří i gorily.

Reklama

Co ohrožuje gorily?

Gorily jsou největšími žijícími primáty na naší planetě a po šimpanzích jsou považovány za nejbližší příbuzné člověka – DNA goril je totiž z 98 až 99 % shodná s naší DNA. A podobně jako u člověka má každá gorila také jedinečné otisky prstů. Gorily přirozeně obývaly a v malém počtu naštěstí ještě obývají tropické lesy střední Afriky. Bohužel dlouhodobé kácení a zkulturňování těchto lesů velmi přispělo a stále přispívá ke snižování populace goril. Dalšími faktory, které gorily ohrožují, jsou samozřejmě pytláci a obchod s divokými zvířaty obecně. V neposlední řadě odborníci poukazují také na skutečnost, že velký úhyn goril má každoročně na svědomí i virus Ebola. Známé jsou dva druhy goril, gorila horská neboli východní a gorila nížinná neboli západní.

Gorily jsou obrovská majestátní zvířata s nádhernýma, poněkud smutnýma, očima. Jen pro zajímavost uveďme, že samci gorily horské dosahují váhy až dvou set kilogramů. Pokud jste někdy viděli gorily na zemi, jistě jste si všimli, že se pohybují jakýmsi zvláštním způsobem chůze, při kterém se opírají o klouby předních končetin. Gorily jsou obecně považovány za velmi inteligentní zvířata, o čemž svědčí i skutečnost, že některé gorily žijící v zajetí se naučily komunikovat s člověkem znakovým jazykem. Gorily také běžně používají nejrůznější jednoduché nástroje, například klacky na zjištění hloubky vody před překračováním bažiny či kameny k rozbíjení skořápek ořechů, jejich oblíbené pochoutky.

Reklama

Jak gorilám pomoci?

O záchranu goril jako druhu se snaží mnohé mezinárodní organizace, projekty i zoologické zahrady. Jednou z významných organizací, které se starají především o malé gorilí sirotky, jejichž matky byly zabity pytláky, je britská společnost Aspinall Foundation. Jejím současným ředitelem je syn zakladatele organizace Damin Aspinall.

Na videu se můžete podívat na dojemné setkání Damina a dvou goril, které jako malé jeho organizace zachránila a před čtyřmi lety vrátila do volné přírody. Damian se po letech přijel na dnes již dospělé samce Djaltu a Imu podívat a představit jim i svou manželku Victorii.

Ima a Victorie – láska na první pohled

Pro Victorii to bylo první osobní setkání s gorilami v životě, měla tedy trošku obavu.  Ani Damin si nebyl úplně jistý, jak gorily budou na její přítomnost reagovat. Doufal ale, že ji přijmou jako součást jeho skupiny. Najít gorily v bažinaté a zarostlé oblasti kolem řeky nebylo snadné, nakonec museli k jejich nalezení použít dron. Pak konečně nastal okamžik setkání a všechny obavy se ukázaly být zcela zbytečné. Oba samci, především však Ima, si Victorii hned oblíbili. Ima se od Victorie nechal hladit a objímat, při druhém setkání si od ní vzal na památku její kšiltovku, dokonce si ji nasadil na svou hlavu.

Reklama
Reklama