Toto je nejjednodušší způsob, jak snížit teplotu u dítěte bez jakýchkoli léků!

Zvýšená teplota je jen ochranná reakce organismu na nějakou infekci. My dospělí to ještě nějak zvládáme, dokážeme si pomoci sami a v nejhorším případě saháme po lécích. U dětí je to trochu složitější a obtížnější. Pokud nechcete na snížení teploty hned podávat léky, vyzkoušejte tyto rady, které by Vám při snižování teploty mohly pomoci.

Reklama

teplota1[hana-code-insert name=’google‘ /]Na úvod bych ještě chtěla poznamenat, že je důležité odhadnout vážnost situace. Samozřejmě, že je důležité za všech okolností a při jakémkoliv onemocnění dítěte navštívit odbornou pomoc. Pokud se však jedná o mírně zvýšenou teplotu a Vy nechcete hned sahat po ibuprofenu nebo jiných lécích, můžete vyzkoušet i tyto rady. Nikdy však nepodceňujte chorobu a snažte se zareagovat patřičně k situaci.

teplota2Lékaři jednomyslně doporučují nesnižovat teplotu dítěte, dokud nedosáhne přibližně 38-38,5 ° C. V tomto stavu musí být dítě na lůžku a musí zejména přijímat dostatek tekutin. Pravidlo číslo jedna tedy zní: Udržujte pitný režim. V případě, že teplota začne stoupat, je třeba ji začít okamžitě snižovat. Základní mezníky při teplotě jsou následující:

  • Při 37 ° C až 38 ° C se jedná o zvýšenou teplotu.
  • Od 38 ° C do 40 ° C se jedná o horečku, teplotu.
  • Nad 40 ° C vzniká velmi nebezpečný stav, hyperpyrexie.

Zmíněný lék ibuprofen, ale i ostatní, jako například aspirin nebo paracetamol, mají několik vedlejších škodlivých účinků, které nepříznivě ovlivňují organismus dítěte, a to zejména na žaludeční sliznici a játra. Pokud je chcete dítěti podávat, vždy byste se měli poradit s dětským lékařem. Teplota se však dá snížit pomocí těchto bezpečných kroků.

Reklama

Recept s jablečným octem

teplota5Smíchejte v misce jablečný ocet a letní vodu v poměru 1:3. V tomto roztoku potom namočte hadřík, nejlépe utěrku nebo starou látkovou plenu a přikládejte ji dítěti na čelo, hrudník, zápěstí, ruce a nohy. Takový octový zábal je dobré nechat na čele dítěte i několik minut, dokud se neoteplí. Třeba ho tedy pravidelně měnit. Klidně ho zatím uklidněte čtením pohádky.

Vlažná voda

teplota3[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Můžete zkusit dítě osprchovat vlažnou vodou, popřípadě mu dávat vlažné obklady. Vlažný obklad dáváme vždy na hrudník, nikdy ne na končetiny. Dobré je, když ho ještě přikryjete suchou utěrkou. Obklad také měníme každých 10-15 minut.

Další důležité informace

Při teplotě jsou ideálním řešením teplé nápoje. Dítě se potí, vyplavují se škodlivé látky a tělo se ochlazuje. Dejte však pozor na to, aby nápoje nebyly horké.

Místnost, ve které dítě leží, by měla být dostatečně větraná a vzduch by zde měl cirkulovat. Je lepší, pokud je vzduch trochu chladnější, ale ne příliš chladný. Pokud máte k dispozici ventilátor, klidně ho zapněte na nejslabší otáčky.

teplotaDítě nesmí nikdy zůstat v propoceném, mokrém oblečení. Stačí, když má na sobě jednu vrstvu, nejlépe bavlněnou.

Teplotu byste měli měřit pravidelně, a to každých 15 až 20 minut. Získáte tak dobrý přehled o dané situaci.

Dejte svému dítěti například chladnější jogurt. Tělo se zevnitř trochu zchladí a bude hydratované.

teplota6Jak jsem již zmiňovala výše, pokud teplota dlouho neklesá, popřípadě je stále stejná, vyhledejte lékařskou pomoc. Je to znamení toho, že tělo děťátka si nedokáže s danou infekcí samo poradit. Tyto metody byste neměli zkoušet ani v případě, že je děťátko mladší než tři měsíce. Takové malé miminka ještě nemají dokonale rozvinutý systém regulace tělesné teploty.

 

Reklama