Říkáte si, že připravit rýži je velmi jednoduché? Částečně je to pravda. Jestli si ovšem chcete vážně pochutnat na vynikající rýži plné vitamínů, která se k sobě nebude lepit, musíte zkusit tento recept. Podělil se o něj jeden šéfkuchař a nedá na něj dopustit. Chuť bude mnohem bohatší a také struktura zůstane velmi příjemná. Blátivou rýži totiž nechce jíst nikdo.
Co budete potřebovat?
Nezáleží na tom, k jakému pokrmu ji přidáte. Když rýži nepřipravíte správně, ani děti ji nebudou jíst. Z tohoto důvodu byste si měli uložit tento recept a využít ho při každé přípravě rýžové přílohy. Potřebujete jen pár věcí. Vývar je vaší tajnou zbraní, protože dodá rýži hodně chuti. Potřebujete:
- rýže – 200 gramů,
- máslo – 30 gramů,
- mletý černý pepř – 2 gramy,
- sůl – 8 gramů,
- drůbeží vývar – 1200 ml.
Pracovní postup
Rýži opláchněte v čisté vodě a nechte ji chvíli okapat v cedníku. Poté v hrnci rozehřejte máslo, přidejte rýži a pomalu ji duste na mírném ohni. Počkejte, dokud se neodpaří vlhkost. Následně přidejte vývar, ochuťte solí a pepřem. Vařte 18-20 minut. Většina vývaru se absorbuje, zbytek můžete vylít do jiné nádoby. Vodu totiž můžete použít i po uvaření rýže. Podávejte uvařenou rýži jako přílohu k masu nebo zeleninovým pokrmům. Lepší přílohu jste jistě nejedli, protože bude chutnat skvěle a nebudete se lepit.
K čemu využít vodu po vaření rýže?
Ve vodě po uvaření rýže se nachází hodně fosforu, vápníku a mnoha dalších minerálů. Proto ji můžete využít jako hnojivo pro své rostliny. Při dlouhodobém zalévání rýžová voda reguluje kyselost a zásaditost substrátu. To vám pomůže s růstem rostlin. Můžete s ní ovšem také oplachovat ovoce a zeleninu po příchodu z obchodu. Odstraňuje dokonce i rez nebo pomáhá při bělení oblečení. Proto byste ji nikdy neměli vylévat do odtoku a místo toho si ji uchovejte pro další použití.