Evropa se momentálně potýká s extrémními fluktuacemi v počasí. Po několika týdnech nekompromisního horka a ničivých požárů, které zasáhly různé regiony včetně Španělska, Itálie a Řecka, nastalo prudké ochlazení. Teploty klesly i v České republice, kde začátek srpna přinesl nečekaný chlad. Nicméně, podle meteorologů by tato situace měla brzy ustoupit a teploty na evropském kontinentu opět začnou stoupat. V některých oblastech dokonce hrozí teploty přesahující 45 stupňů Celsia.
Období extrémního horka a rozsáhlých požárů, které zachvátily jižní Evropu, se nyní vystřídalo za chladnějším počasím, dešti a bouřkami. Slovinsko a část Rakouska se potýkají s katastrofálními následky bleskových záplav. Současné letní počasí v Evropě tak připomíná jízdu na horské dráze, kde se střídají výkyvy teplot a atmosférických podmínek.
Druhá polovina srpna by měla přinést návrat tropických veder, která by mohla být ještě intenzivnější než na začátku prázdnin. Podle specializovaného portálu Severe Weather se očekává, že teploty v některých oblastech mohou dosáhnout ještě extrémnějších hodnot. Na začátku se tato vlna horka dotkne zejména Španělska a Portugalska. Odborníci uvádějí, že Pyrenejský poloostrov bude opět vystaven nadměrnému teplu, které se bude šířit z severozápadní Afriky. Teploty by měly v nadcházejících dnech přesáhnout 45 stupňů a následně se toto horko rozšíří i na západní část kontinentu.
V jižní Evropě už teploměry ukazovaly hodnoty nad 40 stupňů. Extrémní horko by mělo zůstat dominantní i v příštích týdnech až do konce srpna.
Česká republika by měla začít pociťovat oteplování k konci týdne. „V sobotu bychom se měli dostat až na 30 stupňů, nicméně neevidujeme žádné příznaky nadcházející vlny veder ani ve druhé polovině srpna. Nejchladnější a nejsrážkovější dny jsou již za námi,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.
I přestože teploty poklesly, stále bude možné občasné koupání. Chladnější období ovlivnilo teploty vodních nádrží, které nyní dosahují mezi 18 a 21 stupni Celsia.
Zdroj: tn.nova.cz