Nikdy jsem nevěděla, jak správně připravit chutný čirý vývar. Potom jsem ale objevila tyto skvělé triky a můj vývar teď vychvaluje celá rodina!

Na nedělní oběd se ve většině českých rodin již několik let podává vývar z kuřecího, vepřového či hovězího masa. Je to jedna z nejlepších polévek, která nám dodává mnoho vitamínů a živin. Mimo jiné se vývar používá do různých omáček, specialit jako je guláš, ale i do těstovin. Vývar je mnohem chutnější pokud je čirý. Pokud se ani Vám nedaří uvařit chutný čirý vývar, pozorně čtěte.

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Ať už děláte vývar z masa, ryb, ze zeleniny či z hub a chcete ho mít čirý s plnou chutí, je třeba, abyste dodrželi tento jednoduchý, ale velmi důležitý postup. Tento postup Vám zaručí, že vývar bude vždy čirý a Vy se už nemusíte bát kalné nedělní polévky.

Jak uvařit čirý vývar?

Úspěch čirého vývaru je v přípravě. Dobře zvolené kvalitní suroviny, ale i teplota vody, tyto dvě složky velmi ovlivňují přípravu čirého vývaru.

Reklama

První věc při vaření vývaru je výběr masa, který chcete do polévky použít. Bohatý vývar však nebudete mít pouze z jednoho kusu masa. Kombinujte maso a kosti. Silný vývar z kostí bude mít po uvaření a uskladnění charakteristickou želatinovou konzistenci. Při přípravě vývaru se vyhněte zejména masu zmraženému či kostem. Při odmrazování se totiž z masa ztrácí vzácná šťáva, která dodává polévce pravou masitou chuť.

Poměr kostí, masa a vody je také věc, kterou určitě nezanedbejte. Základní kulinářské pravidlo totiž je, že čím více kostí, tím více budete mít vývar želatinový. Kosti a maso umístěte do hrnce a pomalu přilévejte studenou vodu. Vařte při nízké teplotě a pokud je vody málo, přilévejte ji raději na vícekrát, ale v malém množství.

Nejprve maso s kostmi vařte při vyšší teplotě s tím, že z polévky důkladně vybírejte pěnu. Později teplotu snižte a nechte dál vařit. Myslete však na to, že i když polévku vaříte při nízké teplotě, na povrchu vzniká pěna, kterou musíte vybírat.

Doba vaření vývaru není přesně určena. Každý z nás má rád jiný vývar, někdo silnější, někdo slabší. Pokud ale vaříte polévku na množství vody tři litry, hovězí maso vařte nejdéle osm až deset hodin. Telecí maso se doporučuje vařit nejvíce šest až osm hodin. Vepřové maso vařte nejvíce čtyři až šest hodin. Vývar z kuřecího masa, který zřejmě připravujeme nejčastěji, vařte nejvýše tři hodiny.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

K vývaru neodmyslitelně patří i zelenina. Dodá polévce neodolatelnou vůni a krásné barvy. Použijte celou cibuli, kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, pastiňák, celer) v poměru jeden kilogram zeleniny na tři kilogramy kostí a masa. Profesionální kuchaři používají při vaření vývaru i různé bylinky. Větvičky petržele, celeru, bobkový list a pažitku svažte do jednoho svazku a před koncem vaření vložte tuto voňavou kytici do polévky alespoň na patnáct minut. Tento jednoduchý trik Vám zaručí, že polévka bude úžasně vonět.

Pokud máte rádi maso a zeleninu od vývaru oddělenou, udělejte to takto.

Z polévky nejprve vyberte všechno maso, kosti, zeleninu a bylinky.

# Jestli chcete mít vývar zcela čirý, přidejte do něj jeden vaječný bílek.

# Důkladně bílek promíchejte. Následně ho tenkým proudem za stálého míchání přilévejte do vlažného vývaru. Vraťte na sporák a pomalu nechte vařit.

# Vývar s bílkem vařte přibližně pět minut. Bílek se v polévce pěkně rozloží a posbírá všechny zbytky masa, kostí, ale také zeleniny tak, že se tyto zbytky usadí na dně hrnce. Vypněte zdroj tepla, polévku odstavte a nechte vychladnout asi patnáct minut. Dokonalý čirý vývar máte na světě.

Kdo by neměl rád nedělní polévky? Ať už trávíte v kuchyni několik let nebo jste začátečník, občas nám všem pomohou jednoduché rady či triky, které nám vaření nejen usnadní, ale zároveň dodají pokrmům skvělou chuť a neodolatelnou vůni. Dejte nám vědět, jaké triky při vaření vývaru používáte Vy.

Reklama