Jedná se o šílenou nespravedlnost, ale dochází k ní poměrně často. Řeč je o výměře finanční částky seniorům, kteří získali nárok na starobní důchod. Nejen, že trvá vyřízení této záležitosti několik měsíců, snadno se může stát, že dojde ke schválení menší částky, než je očekávaná. Výpočet je totiž natolik složitý, že nestačí jen odpracovat určité roky, ale hraje roli větší množství faktorů. Každopádně je na samotném žadateli, aby se bránil. A rozhodně je důvodů víc než dost.
Kdo se neozve
Žadatelé musí dodat veškeré materiály a na České správě sociálního zabezpečení je, aby vše důkladně prověřila a na základě podkladů a informací zadaných v systému vyměřila výši starobního důchodu. Součástí tohoto výměru je vyměřovací základ a různé další propočty, kterým běžný laik nemá šanci porozumět. Lidé proto věří bezmezně úřadu a oficiálnímu dopisu, kde je stanovená výše, která bude poukazována od určitého data na účet žadatele. Jenže stejně jako může chybovat žadatel, může také úřad. A kdo se neozve, má jednoduše smůlu.
Kauza známé herečky
Na potíže úřadu, který má na starosti vyměřování důchodů, upozornila kauza známé zpěvačky. Helena Vondráčková se několik let soudila o zvýšení výměry, protože byla v určitých rocích zaměstnankyní podniku. Právě problém s dokládáním zaměstnání bývá nejčastější, pro který mají žadatelé snížený důchod. Před podáním žádosti je proto vhodné dát dohromady veškeré podklady včetně výplatních pásek nebo smluv, aby se mohlo prokázat odvedení pojistného.
Firmy nemusí existovat
Problém nastává, když firma přestane existovat. Vzhledem k tomu, že každý musí odpracovat přibližně čtyřicet let pro přiznání důchodu, není překvapením, že některé společnosti v mezidobí zanikly nebo fúzovaly. Každopádně je dobré kontaktovat důchodového poradce, který pomůže s dohledáním všech dokladů nebo poradí, co v dané situaci dělat. Nejzazší možností je totiž soud a dohledání svědků v podobě kolegů, kteří byli na daném pracovišti ve stejné době.
Zdroj: mix24.cz